Když požádám o ukončení evidence na ÚP, jaké to bude mít pro mne následky?

Otázka:

Mám ID 1. stupně a jsem registrována na ÚP. Když požádám o ukončení evidence na ÚP, jaké to bude mít pro mne následky. Práci kterou mi nabízí je pro mne nevhodná, ale to je nezajímá. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když požádám o ukončení evidence na ÚP, jaké to bude mít pro mne následky?

Doporučuji vám k přečtení článek o hodnocení evidence na úřadu práce, článek o zdravotním a sociálním pojištění důchodců a článek o výpočtu starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu.

Dlouhodobá nezaměstnanost, tj. evidence na úřadu práce, příp. dlouhá doba, kdy nejste sociálně pojištěná, má negativní vliv na výpočet důchodu v budoucnu – čím více let pojištění máte, tím je, za jinak stejných podmínek, důchod vyšší. V krajním případě vám nárok na starobní důchod vůbec nemusí vzniknout.

Evidence na úřadu práce se hodnotí v rozsahu popsaném ve výše uvedeném článku. Pokud jste na úřadu práce již dlouho, je možné, že vám touto evidencí stejně žádná další doba pojištění nepřibývá. Ukončením evidence na úřadu práce tedy k žádné změně ve vztahu k důchodu nemusí dojít. To však nic nemění na tom, že pokud již nebudete pracovat (nebo jinak pojištěná), bude to mít výše uvedené negativní důsledky.