Když jsem vychovala 3 děti, mám mít vdovský důchod přiznán trvale?

Otázka:

Obnova vdovského důchodu.
Dobrý den.
Narodila jsem se 1961 a vdova jsem od října 1999. V té době bylo dětem 13, 10 a 8 let. Důchod jsem pobírala do června 2010, syn ukončil školu. Ve svých 55 letech jsem se na ČSSZ zeptala na obnovu vdovského důchodu. Prý nemám nárok, protože mi poslední dávka byla vyplacena ve věku 49 let.
Já jsem někde v nějaké poradně četla, že jestli jsem vychovala 3 děti, na důchod mám stále nárok. Bohužel to nemůžu nikde dohledat.
Můžete mi, prosím, poradit? Bude mi 60 a jsem stále vdova, znova jsem se nevdala.
Děkuji moc za Vaši odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když jsem vychovala 3 děti, mám mít vdovský důchod přiznán trvale?

Nárok na trvalé přiznání vdovského důchodu bez dalších podmínek při třech vychovaných dětech platil při přiznání vdovského důchodu před 1. 1. 1996, tj. podle „starého“ zákona o sociálním zabezpečení č. 100/1988 Sb. Vdovský důchod byste tedy měla při třech vychovaných dětech přiznán trvale, pokud by váš manžel zemřel před rokem 1996, což se nestalo.

Od roku 1996 do roku 2009 platila vámi zmiňovaná podmínka, tj. že nárok na trvalé přiznání vdovského důchodu máte od 55 let, pokud od předchozího zániku nároku na vdovský důchod neuplynulo více než pět let (tj. pobírala jste ho nejméně do svých 50 let).

Veškeré podmínky opětovného přiznání vdovského důchodu vysvětluji zde.