Kdy mi v PN může vzniknout nárok na invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, mé otázky směřují k invalidnímu důchodu 1. stupně.
Na vyšetřeních u lékařů mi bylo sděleno, že mám na zádech Schmorlovy uzly a oploštělou lordózu. Podle lékařky mám záda jako 60 letý člověk. A to mám 26 let! Musel jsem skrz tyto velké bolesti jít na PN. Byl jsem na akupunktuře, rehabilitacích, snad všude, kde se dalo. Ještě čekám na vyšetření neurologie (protože mají hrozně dlouhé doby objednání) a poté mě snad pošlou i na magnetickou rezonanci, aby se zjistilo co tam přesně je a co to způsobuje. Do toho mám vysoký tlak, na který beru léky, neustále 150/105, nikdo neví, zda je to od zad nebo od čeho.
Chtěl bych se zeptat, kdy mi v PN může vzniknout nárok na invalidní důchod? Musím být na PN rok? Nechtěl bych rok být na PN, ale na druhou stranu bolesti mi neumožní vrátit se do stávající práce, i když 80% pracovního výkonu je v sedě. A pokud by mi invalidní důchod přiznali, automaticky PN skončí? Nebo jak se postupuje?
Děkuji moc za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy mi v PN může vzniknout nárok na invalidní důchod?

Pokud si chcete žádat o invalidní důchod, nemusíte být v dočasné pracovní neschopnosti. Od toho, jak dlouho “marodíte” se přiznání invalidního důchodu neodvíjí. Aby se mohlo jednat o invaliditu, jejíž uznání posudkovým lékařem jednou z podmínek pro přiznání invalidního důchodu, musí se jednat o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (§ 26 zákona č. 155/1995 Sb.):

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro účely tohoto zákona považuje zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti pojištěnce významné pro jeho pracovní schopnost, pokud tento zdravotní stav trvá déle než 1 rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok.

Mělo by jít o stabilizovaný zdravotní stav, který již trvá rok, příp. se dá předpokládat, že více než rok trvat bude.

Jak se postupuje po uznání invalidity, vysvětluji v tomto článku.