Jsem ročník 69 a do důchodu bych měl tedy odejít zhruba v až v 67 letech vzhledem k době pojištění

Otázka:

Dobrý den mám invaliditu 1 stupně a můj stav se lepšit nebude…dobu pojištění mám cca 30 let…jsem ročník 69 a do důchodu bych měl tedy odejít zhruba v až v 67 letech vzhledem k době pojištění.Moje otázka zní jestli mi stát bude vyplácet invalidní důchod i v době od 65 let kdy bych normálně měl odejít do důchodu nebo ho vyplácet nebude až do doby kdy mi vznikne nárok na starobní.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem ročník 69 a do důchodu bych měl tedy odejít zhruba v až v 67 letech vzhledem k době pojištění

V 65 letech dochází pouze k „přejmenování“ invalidního důchodu na starobní (dle § 61a odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.). Přiznání tohoto druhu starobního důchodu nebrání v přiznání „klasického“ starobního důchodu (dle § 29 zákona č. 155/1995 Sb.). Předpokládám, že pokud bude zvýšen důchodový věk nad 65 let, zvýší se také věk v uvedeném § 61a, který bude korespondovat s novým důchodovým věkem.

V 65 letech se tak změní maximálně název vypláceného důchodu (i když pravděpodobně ani to ne) a ten vám bude vyplácen i nadále v dosavadní výši.

Jinak vaše domněnka, že se vám s ohledem na málo získané doby pojištění důchodový věk zvýší na 67 let je mylná. Jedná se o tzv. poměrný starobní důchod a na ten vzniká nárok při dosažení věku o pět let vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození – tj. bude to nejdříve v 70 letech.