Jsem ročník 1955 a mám odpracovaných 25 let

Otázka:

jsem rocník 1955-mam odpracovaných 25 let potom dale 3 roky nahradní doby dale 3roky peci o osobu ve 2 stupni nemohoucnosti.zajimalo by mne kdy muzu zadat v kterem roce o starobní duchod. děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem ročník 1955 a mám odpracovaných 25 let

Pokud jste nezískal potřebnou dobu pojištění při dosažení běžného důchodového věku, může vám být přiznán tzv. poměrný starobní důchod při dosažení věku o pět let vyššího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození, tj. při dosažení věku 68 let a 4 měsíce. Pro přiznání poměrného starobního důchodu stačí získat 20 let doby pojištění.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpoved a měl bych jestě jeden dotaz.v zahraničí ve spanělsku jsem měl 5 let firmu kde jsem platil odvody.potom v kazacstaně 4 roky kde jsem platil odvody.započítává se to do odpracovaných let do důchodu? a kdo žádá potvrzení .zadatel důchodu nebo sprava?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Zaměstnání v zahraničí ve vztahu k důchodu se podrobně věnuji v tomto článku. Do doby pojištění potřebné pro nárok na starobní důchod se bude započítávám doba pojištění ve Španělsku (je to stát EU), ale v Kazachstánu ne (není to smluvní stát ani stát EU). Potvrzení dob pojištění ve Španělsku si zajistí sama ČSSZ.