Jsem policista v důchodu, důchod byl řádně valorizován, ale doplatek jsem nedostal, nemám na něj nárok

Otázka:

Jsem policista v důchodu, důchod byl řádně valorizován, ale doplatek jsem nedostal nemám na něj nárok. ˇUdajně byl vždy důlchod valorizován k 1.lednu, ale na oznámeních o valorizaci je důchod se vám zvyšuje od splátky za měsíc leden, den splatnosti je 11.leden, nechtějí platitt.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem policista v důchodu, důchod byl řádně valorizován, ale doplatek jsem nedostal, nemám na něj nárok

Od 1. ledna se důchody vyplácené ČSSZ valorizují až od roku 2022. Desítky let se důchody valorizovali ode dne splatnosti důchodu. Pokud vím, tak důchody vyplácené Ministerstvem vnitra mají stanovenu splatnost na 1. dne v měsíci. Na valorizaci těchto důchodů se tedy nic nemění.

Otázka doplněna:

Hezký den, díky za odpověď, moc ale nepomohla. O valorizaci ani tak nejde, tu jsem dostaval vždy a přesně. Jde jen o doplatek za valorizaci. Od roku 2022 platí legislativní novinka, která zajišťuje valorizaci od 1.ledna. Všichni důchodci budou mít nárok na doplatek, jak to tedy s tím doplatkem u MV je? Ve všech oznámeních o valorizaci, které jsem obdržel je napsáno: zvýšení důchodu v roce …… se vám od splátky na měsíc leden….zvyšuje. Celkem od měsíce ledna…Nikde není uvedeno, že je to od 1.ledna. Mám dále dvě upozornění, od Orgánu soc.zabezpečení, kde je uvedeno, že přiznaný chůchod se vyplácí každého 11. v měsíci. Myslím si tedy, že na doplatek mám nárok. Prosím poradíte, díky

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Já vím, že se jedná o doplatek valorizace. Pokud byste (jak jsem uvedl) měl splatnost důchodu stanovenu na 1. dne v měsíci, tak se v tomto nic nemění, protože vám žádný doplatek nemůže náležet. Pokud se mýlím (a je to možné, protože Ministerstvo vnitra tyto údaje nezveřejňuje) a máte splatnost důchodu stanovenu na pozdější datum, tak vám doplatek náleží. Musíte se vše obrátit na Ministerstvo vnitra, jako na svého plátce důchodu.