Je rozdíl, jestli požádám o starobní důchod před dovršením 65 let nebo k tomu datu?

Otázka:

Mám ID 3.stupně.V září t.r.mi bude 65 let, dosud pracuji jako strážný.Je rozdíl jestli požádám o starobní důchod před dovršením 65 let ,nebo k tomu datu?Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je rozdíl, jestli požádám o starobní důchod před dovršením 65 let nebo k tomu datu?

Pro výpočet důchodu je důležité datum přiznání důchodu (tj. od kdy si o něj požádáte), nikoliv datum uplatnění žádosti (tj. kdy ji podáte). Zda tedy žádost o starobní důchod uplatníte před 65. rokem věku nebo po něm, je úplně jedno.

Přechodu z invalidního důchodu do starobního se podrobně věnuji v tomto článku. Datum přiznání starobního důchodu můžete zvolit, jak uznáte za vhodné – klidně před 65. rokem, k 65. narozeninám i později. 65 let není hranice, která by byla pro výpočet starobního důchodu podstatná.

Výši starobního důchodu ovlivňuje získaná doba pojištění – čím více celých let pojištění, tím je starobní důchod vyšší. Vzhledem k tomu, že stále pracujete, je datum přiznání důchodu vhodné zvolit tak, abyste získal co nejvíce let pojištění (tj. aby do dalšího roku pojištění nechybělo např. jen pár dní). Opět platí to, co je uvedeno výše – zda to bude před 65. narozeninami nebo po nich je jedno.