Je někde informace, že lidem, kteří mají více jak 45 let odpracováno, se má předčasný důchod krátit o polovinu?

Otázka:

Dobrý večer pane doktore, chci se zeptat: pan Jurečka tvrdil, že nebude krátit předčasné důchody lidem, kteří mají odpracováno více jak 45 let. Ale tuto zmínku jsem našla jen na seznamu ale nikde jinde. Jsem docela v prekérní situaci, mám odpracováno 46 let, do důchodu ještě dva roky a přišla jsem před rokem o práci. Mám sice invalidní důchod 2.stupeň ,ale chtěla jsem zažádat o předčasný důchod od listpadu 2023,abych neměla tak velké krácení. Ale Jurečka chce nehorázně trestat i ty, co jsou bez práce mají tolik let odpracováno. Ze zoufalství jsem se objednala na zítra na sepsání předčasného důchodu a teď se budu modlit, aby mi ho do konce srpna schválili. Již jednou jsem Vám psala a posílala dokumenty, kde jste mi vypočítal ,že datum vhodné do předčasného důchodu je pro mne 22.8.2023.Jinak bych měla nastoupit do důchodu až 13.5.2025,ale to bych musela přežívat na UP s malým invalidním důchodem 13 tisíc.Nevíte, je někde ta informace o tom, že lidem kteří mají více jak 45 let odpracováno se to má krátit pouze o polovinu? Na seznamu píší, že to má přijít v platnost až od roku 2025.Ale na stránkách MPSV to nikde nemohu najít.
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je někde informace, že lidem, kteří mají více jak 45 let odpracováno, se má předčasný důchod krátit o polovinu?

O poloviční krácení předčasného důchodu po odpracování 45 let informuje MPSV zde v odstavci „Poloviční krácení předčasného důchodu po odpracování 45 let“. Účinnost této změny je naplánována na leden 2025.

Modlit se za „schválení“ předčasného důchodu do konce srpna 2023 nemusíte. O tom, jaké podmínky budou použity pro výpočet důchodu, rozhoduje datum přiznání důchodu (od kdy bude důchod přiznán), ne datum, kdy bude o důchodu rozhodováno (kdy bude vydáno rozhodnutí).