Je možné požádat o invalidní důchod zpětně?

Otázka:

Dobrý den,

mám dotaz, zda je možné přiznat invalidní důchod za zpětné období. V období od 30. 5. 2011 do 31. 5. 2012 jsem pobírala nemocenské dávky z důvodu onkologického onemocnění. 1. 6. 2012 jsem  zpátky nastoupila do pracovního poměru, kde jsem doposud. Vzhledem ke genetické mutaci, stále jsem pod dohledem onkologa. Nyní jsem zjistila, že je možný souběh pracovního poměru s přiznáním invalidního důchodu. Můj dotaz tedy zní, je možné požádat o zpětné přiznání důchodu, tedy za minulé období? (I když je mi známo, že tento důchod bývá u těchto onemocnění pouze jeden rok). Děkuji.

Odpověď:

Je možné požádat o invalidní důchod zpětně?

Ano, o invalidní důchod je možné požádat i zpětně. Vždy však záleží na posouzení konkrétního případu lékařem lékařské posudkové služby. Zaměstnání v souběhu s invalidním důchodem možné je, není však možné mít přiznanou výplatu invalidního důchodu do doby pobírání nemocenských. Pokud by tedy posudkový lékař určil vznik vaší invalidity na dobu od 30. 5. 2011 do 31. 5. 2012, náležela by vám výplata invalidního důchodu od 1. 6. 2013.

Jedinou možností, jak zjistit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě však je podat žádost o invalidní důchod postupem popsaným zde.