Je možné čerpat předdůchod opakovaně?

Otázka:

Dobrý den,
Můj dotaz se týká tzv. předdůchodu. Zákon 427/2011 Sb. sice pojem „předdůchod“ nedefinuje, ale předpokládám, že ve znění zákona se jedná o starobní penzi na určenou dobu. Můj dotaz je, zda je možné tuto dávku čerpat opakovaně, samozřejmě při splnění podmínek §22. Čerpal jsem předdůchod v letech 2019 a 2020 do výše 90% naspořených prostředků k datu zahájení výplaty. Smlouva nezanikla a dál pokračovalo spoření moje i od zaměstnavatelů. V současné době je na mém účtu dostatek prostředků k zahájení výplaty předdůchodu, splňuji i věkové požadavky §22. Penzijní fond odmítá výplatu předdůchodu s tím, že se údajně jedná o dávku, kterou je možné čerpat pouze jednou a jedinou možností pro mě je ukončení smlouvy a jednorázové vyrovnání. Domnívám se, že se jedná o chybný výklad zákona 427/2011 Sb., neboť tento zákon nijak neomezuje počet opakování výplaty starobní penze na určenou dobu. Pokud po dobu trvání smlouvy opakovaně splním podmínky §22, měl bych mít i opakovaně nárok na vyplácení předdůchodu.
Děkuji za vaši odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné čerpat předdůchod opakovaně?

Ano, máte pravdu. Pokud původní doplňkové penzijní spoření nezaniklo (nevyčerpal jste všechny naspořené prostředky), ale trvalo nadále a nyní opět splňujete podmínky pro zahájení výplaty předdůchodu, je možné ho začít znovu vyplácet.

Dříve jsem si také myslel, že to není možné, ale byl jsem vyveden z omylu jedním čtenářem, kterému tuto informaci potvrdili přímo v penzijní společnosti.