Je mi 21 let, v Česku jsem odpracoval 5 měsíců a zbytek do jednoho roku jsem byl na neschopence

Otázka:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli výpočet invalidního důchodu v případě splnění pojistné doby pouze díky neschopence může probíhat vydělením odpracovaných měsíců do celé pojistné doby.
Je mi 21 let, v Česku jsem odpracoval 5 měsíců a zbytek do jednoho roku jsem byl na neschopence. Můj průměrný výdělek bylo cca 23 000Kč čistého. Tu odpracovanou dobu mi rozpočítali do celého roku a tak mi vyšel průměr 12000kč měsíčně, tímpádem 8000kč výplata důchodu.
Mohu se nějak bránit?
Je možné ID v tuto chvíli odmítnout a odpracovat další rok a půl a požádat znovu?
Nebude chtít ČSSZ vyplacené peníze zpět?
Děkuji,
Hezký den,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi 21 let, v Česku jsem odpracoval 5 měsíců a zbytek do jednoho roku jsem byl na neschopence

To, jakým způsobem je dosaženo potřebné doby pojištění, nemá žádný vliv na způsob výpočtu invalidního důchodu. Vyměřovací základy (výdělky) a vyloučené doby se hodnotí z tzv. rozhodného období. To začíná rokem, ve kterém vám bylo 19 a končí rokem, který předchází roku přiznání důchodu. Doba dočasné pracovní neschopnosti je vyloučenou dobou, která zajišťuje to, že nedochází k „rozmělnění“ výdělků, tak jak ho popisujete. Problém by mohl být spíše v jiných dobách rozhodného období. Z tohoto popisu se mi ale špatně něco určuje – pokud chcete zhodnocení uvedeného zkontrolovat, pošlete mi osobní list.

Pokud byste vzal žádost o invalidní důchod zpět, tak si k ničemu nepomůžete, protože i kdyby byla další žádost podána např. příští rok, datum vzniku invalidity bude stejné a stejný tak bude i výpočet invalidního důchodu. Při zpětvzetí žádosti byste samozřejmě musel všechny vyplacené důchody vrátit.