Nevznikl mi nárok na invalidní důchod a nyní jsem odpracoval další dobu pojištění. Co dál?

Otázka:

Mám invalidní důchod 1. stupně. Chybělo mi 14 měsíců k dopracovaní, aby my vznikl nárok na výplatu. Již mám cca 14 dní dopracováno. Kdy mohu zažádat o výplatu? A jak dlouho trvá než se to vyřídí? A zda mám nárok ho dostat zpětně? Když jsem byl invalidní bez výplaty. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nevznikl mi nárok na invalidní důchod a nyní jsem odpracoval dobu pojištění. Co dál?

V první řadě předpokládám, že jste se upsal, protože pokud vám chybělo 14 měsíců doby pojištění a nyní jste opracoval 14 DNÍ, nebude vám to nic platné.

Z takto poskytnutých informací nedokáži určit, kdy získáte potřebnou dubu pojištění, protože to, že jste do současnosti odpracoval dalších 14 měsíců ještě nemusí znamenat, že jste získal potřebnou dobu pojištění, která se zjišťuje z časového období 10 let (tzv. rozhodné období). Mohl jste např. získat X měsíců doby pojištění před 10 lety, ale vzhledem k tomu, že nyní se již tato doba 10 let „posunula“, získal jste sice 14 měsíců, ale současně jste i 14 měsíců ze začátku rozhodného období ztratil. Musíte se tedy obrátit na vaši OSSZ, kde mají k dispozici váš spis.

Rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu trvá dle zákona nejvýše 90 dní. Důchod dostanete od doby, kdy jste splnil podmínku potřebné doby pojištění.