Je lepší předdůchod nebo zůstat v evidenci úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den ,
jsem poprvé 1,5 roku veden ne ÚP bez podpory.Mám již nárok a splňuji podmínky pobírat předdůchod .Můžete mi prosím potvrdit nebo mne opravit ,že je pro mne výhodnější ještě zůstat na ÚP než brát předdůchod a to z důvodu ,že jsem vyčetl na ČSSZ ,že předdůchod i doba evidence na ÚP(3roky po 55 roce) jsou dobou vyloučenou ,ale pokud zůstanu v evidenci ÚP ,získám za každý rok (jen tři roky) 1,2% z VZ navíc oproti předdůchodu ,kde nezískám nic?
Pokud uvažuji správně ,započítává se do těch třech let v evidenci na ÚP i doba výplaty dávek v nezaměstnanosti (u mne to bylo 11 měsíců)?

Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je lepší předdůchod nebo zůstat v evidenci úřadu práce?

Doba evidence na úřadu práce se hodnotí v rozsahu popsaném v tomto článku, tj. doba, kdy jste pobíral podporu se hodnotí vždy + ve věku nad 55 let další tři roky evidence. Doba pobírání předdůchodu se při výpočtu nehodnotí. Z hlediska budoucího výpočtu důchodu je skutečně výhodnější zůstat v evidenci úřadu práce, protože tak můžete získat delší dobu pojištění, což pozitivně ovlivní výpočet starobního důchodu.

Pro upřesnění dodávám, že za každý celý rok doby pojištění získáváte 1,5 % výpočtového základu (nikoliv 1,2 %). Evidence na úřadu práce se sice hodnotí na 80 %, ale to neznamená, že by se každý rok hodnotil 1,5 % x 0,8, tj. 1,2 %. Doba evidence hodnocená na 80 % může mít za následek získání kratší doby pojištění (počítají se celé roky pojištění), tj. např. získání o 1,5 % výpočtového základu méně (pokud by bylo získáno o 1 rok pojištění méně v důsledku hodnocení doby na 80 %).