Jaký termín má ČSSZ na přepočet starobního důchodu?

Otázka:

Jsem pracující důchodce a po odpracování jednoho roku jsem požádal na OSSZ o zvýšení důchodu. Ev. byl doložen. Jaký termín má ČSSZ na přepočet a přiznání důchodu? Trvá to již přes dva měsíce.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký termín má ČSSZ na přepočet starobního důchodu?

Zákonná lhůta na vyřízení úpravy důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané při pobírání starobního důchodu je 90 dní – § 85a odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb. Lhůta se prodlužuje v případě, že se došetřují skutečnosti rozhodné pro provedení úpravy důchodu (např. při “čekání” na evidenční list).

Výše uvedenou lhůtu ČSSZ poměrně často překračuje, protože je pro ČSSZ důležitější své kapacity využít na “nově” přiznávané důchody (vydávání rozhodnutí o nových dávkách a zahájení jejich výplaty), než zvyšovat důchody o několik desetikorun.