Jaká je minimální výše invalidního důchodu v roce 2017?

Otázka:

Dobrý den, žádám vzhledem k progredujícímu stavu o inval. důchod. Jsem již 10let vedena na Úp. Kde jsem měla krátkodobé dohody. Pouze se mi započíta jen 8let odpracováno, 3 roky škola, 3 roky mateřská. Budu mít nárok aspon na nejmenší sazbu inv. důchodu? a kolik to prosím je? Ještě jeden dotaz , když budu uznáná invl. důchod. a nesplňují pojistné období, jak se dále postupuje. Budu nadále v evidenci Úp.? i když budu inval. a nebudu moci si hledat práci. Nebo na soc. dávkách. děkuji pěkně za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaká je minimální výše invalidního důchodu v roce 2017?

Aby vám vznikl nárok na invalidní důchod, musíte splnit podmínku získání potřebné doby pojištění popsanou v tomto článku. Pokud tuto podmínku nesplníte, žádný důchod vám vyplácen nebude.

Minimální výše invalidního důchodu přiznaného v roce 2017 činí 3.320 Kč.

V evidenci úřadu práce budete moci zůstat pouze v případě, že budete uznána invalidní v prvním nebo druhém stupni invalidity. Případě invalidity třetího stupně je možné být v evidenci úřadu práce pouze v případě, že invalida je podle posudku schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek (bylo by uvedeno v posudku o invaliditě).