Jak žijí důchodci bez důchodu? A z čeho?

Otázka:

Dobrý den, můžete mi prosím říct, jak to se mnou bude vypadat? Jelikož jsem žila v cizině, mám 10let neodpracovanych. Teď jsem výdělečně vinna, ale mám strach, že nepůjdu do důchodu. Něco si spořím. Jaké jsou pro mě výhledy, mám nárok na důchod i po několika letech odpracovanych(20let), a nebo můžu po 35letech? Jak zijou důchodci bez duchodu? A z čeho? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak žijí důchodci bez důchodu? A z čeho?

V případě, že byste byla v zahraničí pojištěná, vysvětluji základní principy v tomto článku.

Jaké podmínky je třeba splnit pro vznik nároku na starobní důchod, vysvětluji zde. Pro vznik nároku na starobní důchod při dosažení důchodového věku musíte získat 35 let pojištění nebo 30 let čisté doby pojištění (bez náhradních dob). Pokud tyto podmínky nesplníte, vznikne vám nárok při dosažení věku o pět let vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození, kdy by vám stačilo 20 let pojištění nebo 15 let bez náhradních dob. Vše máme podrobně vysvětleno v článku výše.

Nic jako “důchodce bez důchodu” neexistuje. Poživatel důchodu = důchodce. Pokud žádný důchod nepožíváte, nejste důchodce. Osoba které nebyl starobní důchod přiznán žije z toho, z čeho žila doposud – pracuje (to není moc obvyklé), pobírá dávky hmotné nouze, nechá se od někoho vydržovat atd. Osudy lidí jsou různé.