Z čeho se mi spočítá starobní důchod, když se mi nepodaří odpracovat dost roků?

Otázka:

Dobrý den,je mi 55let , v lednu mi byl odebrán plný ID. Nyní jsem vedena na úřadu práce. Mám odpracováno 30let a 241 dní, tudíž nesplňuji podmínku odpracování 35let abych měla nárok na starobní důchod. Jak v takovém případě mám postupovat nebo podle čeho mi bude vypočten starobní důchod v případě, že se mi nepodaří zbylé roky odpracovat?Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Z čeho se mi spočítá starobní důchod, když se mi nepodaří odpracovat dost roků?

Jako doba pojištění, ze které se zjišťuje, zda máte nárok na starobní důchod a dále provádí výpočet, se nehodnotí pouze “odpracované roky”, ale také další doby, tzv. náhradní doby pojištění. To, že nemáte dost “odpracovaných let”, neznamená, že jste nezískala dostatek doby pojištění.

Jaké podmínky je třeba splnit pro vznik nároku na starobní důchod, máme popsáno zde. Pokud byste tyto podmínky nesplnila, je odpověď na váš dotaz poměrně jednoduchá – starobní důchod by se vám nepočítal nijak, protože by vám nemohl být žádný starobní důchod přiznán. Pro přiznání tzv. poměrného starobního důchodu poté stačí získat dvacet let pojištění, což podle všeho splňujete, ale v tom případě byste měla výrazně vyšší důchodový věk – 69 a 4 měsíce (vysvětleno ve výše uvedeném článku).

Jakým způsobem se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidní důchodu, máme popsáno v tomto článku. Ve vašem případě tedy již nejsou důležité získané výdělky, ale je důležité být i nadále pojištěná, tj. ideálně zaměstnaná.