Jak se sníží důchod, když budu 22 let zaměstnanec a 22 let OSVČ?

Otázka:

Dobrý den
Zaměstnanec + OSVČ
Otázka. Jak se vypočítává důchod, nebo jak negativně se to projeví ve výši důchodu pokud člověk by cca.22 let zaměstnancem a dalších cca.9 + 13 = 22 let bude OSČV při minimálních platbách sociálního pojištění. Nikdo mi obecně nedokázal říci jak se to ve výpočtu projeví pokud to bude cca.50 na 50
Zda se vyplatí zvýšit částku soc.pojištění, případně na jakou částku a v jakém časovém horizontu.
Ročník 1966 – čili do důchodu jest ještě cca.13 let
Děkuji za informace a přeji příjemný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se sníží důchod, když budu 22 let zaměstnanec a 22 let OSVČ?

Jak se počítá starobní důchod, vysvětluji v tomto článku. Výpočet důchodu OSVČ není nijak rozdílný od výpočtu zaměstnance. V kalkulačce zveřejněné na stránce s výpočtem si můžete zadat různé vyměřovací základy, ty měnit a tak si “hrát” s různými variantami. Vzhledem k tomu, že se výpočet důchodu mění každý rok a do výpočtu ještě vstupuji různé parametrické změny (podle toho, kdo zrovna vládne), je odhad 13 let dopředu roven hádání z křišťálové koule. Je také rozdíl, zda bylo zaměstnání vykonáváno za minimální mzdu, průměrnou mzdu atd.

Obecně, pokud nedojde k žádným zásadním parametrickým změnám při výpočtu důchodu, bych doporučovat nadále platit minimální sociální pojištění, protože “zaměstnanecký” vyměřovací základ (výdělek) výpočet pozvedne nad první redukční hranici a nízký vyměřovací základ ze samostatné výdělečné činnosti výpočet starobního důchodu za tak moc nezhorší.

Nasimuloval jsem si výpočet s letošními parametry, kdy do roku 2000 byla pobírána průměrná mzda a od roku 2001 bylo placeno minimální pojištění OSVČ. Důchod se snížil z cca 14.500 Kč na cca 12.400 Kč při 45 letech pojištění. To není tak špatné.