Jak se prokazuje, že mám naspořenu dostatečnou sumu na předdůchod?

Otázka:

Dobrý den. Pane Maříku ráda bych se informovala, pokud chce někdo odejít do předdůchodu potřebuje mít našetřenou určitou sumu. Jak se tato suma prokazuje (předložením např.výpisu z běžného účtu z ČS nebo musí musí být tato suma cca 500 000,- Kč uložena pouze na penzijním spoření)? Děkuji Vám za odpověď a obdivuji šíři a fundovanost Vašich odpovědí.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se prokazuje, že mám naspořenu dostatečnou sumu na předdůchod?

Předdůchod se vyřizuje u penzijní společnosti,u které máte doplňkové penzijní spoření (dříve nazývané penzijní připojištění) vedeno, tedy u společnosti, která vaše finanční prostředky spravuje. Prokazování naspořených prostředků je tedy nadbytečné, protože penzijní společnost tyto informace má.

Otázka doplněna:

Děkuji za rychlou odpověď. Měla jsem spíše na mysli, zda by stačilo mít potřebnou sumu připravenou tzv. v šuflíku, s tím, že až přijde čas předdůchodu vložila bych tuto částku jednorázově na účet který by mi ČSSZ určila a poté bych z ní postupně čerpala nebo zda musí být pro tento účel zavedeno penzijní spoření? Děkuji Vám ještě jednou.

Odpověď doplněna:

ČSSZ nemá s výplatou předdůchodu nic společného – nevyplácí ho a ani ji nezajímá, kolik peněz máte naspořených. Vzít peníze jak tak „z šuplíku“ není možné, musíte splňovat podmínky pro výplatu předdůchodu.