Jak postupovat, když nesouhlasím s ukončením neschopenky?

Otázka:

Dobrý den.
V prvé řadě chci poděkovat za srozumitelné a odborné vedení Vašich stránek. Nedávno jsem s Vámi řešil můj hornický důchod, který již rok a půl úspěšně pobírám ( chybějící fárané směny jsem na dole ČSM odpracoval ). Mám teď dotaz: syn ročník 1990 delší dobu trpí atopickým ekzémem. Od 1.2.2020 byl v nemocenském stavu a ošetřující lékařka mu navrhla, aby si požádal o invalidní důchod, což 1.9.2020 učinil. V práci měl smlouvu na dobu určitou do 3.9.2020 a zaměstnavatel mu tuto smlouvu neprodloužil. Dále byl veden v nemocenském stavu. Dne 23.10.2020 mu byl doručen dopis do poštovní schránky ( obyčejný bez doručenky ) v kterém mu ošetřující lékařka oznámila, že na základě telefonního rozhovoru s posudkovou lékařkou OSSZ mu ukončuje nemocenskou a to ke dni 16.10.2020. Na telefonní dotaz u ošetřující lékařky proč mu byla ukončena nemocenská, ošetřující lékařka sdělila, že si to musí vyřídit na OSSZ s posudkovou lékařkou. V telefonickém hovoru s posudkovou lékařkou OSSZ mu bylo řečeno, že ošetřující lékařce bylo oznámeno, že je veden jako bez práce a pokud je schopen úkonů na pracovním úřadě, tak mu má být ukončená nemocenská což ošetřující lékařka provedla. Pří dnešní kontrole 29.10.2020 u ošetřující lékařky mu ale bylo oznámeno, že nemocenská byla ukončena na přání posudkové lékařky a pokud ho úřad práce bude posílat žádat o zaměstnání, tak má odmítnou a ona mu vystaví potvrzení, že není schopen práce. Dotaz zní: jak má syn dále postupovat? Je možné zrušit nemocenskou na žádost OSSZ a je možné aby mu byla ukončená nemocenská když nemůže vykonávat úkony na pracovním úřadě. Dále bych se chtěl zeptat, jestli neměl být písemně informovaný OSSZ, že mu má být ukončena nemocenská a to nějaký den dopředu. O žádosti ohledně invalidního důchodu zatím nebyl taky vyrozuměn, i když na to je ještě čas. Je mi jasné, že má otázka nebo několik otázek je složitější, ale i tak předem děkuji za jakoukoli odpověď. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak postupovat, když nesouhlasím s ukončením neschopenky?

Toto je bohužel dotaz trochu mimo můj obor, kterým jsou důchody. Obecně o vzniku a ukončení dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař. Z jaké důvodu dočasnou pracovní neschopnost ošetřující lékařka ukončila, tj. ze své vůle nebo z podnětu posudkového lékaře OSSZ, není až tak podstatné, protože pokud by synova lékařka posudkového lékaře neposlechla, stejně by mohl neschopenku ukončit sám. Výsledek by byl tedy stejný.

Možnosti odvolání proti ukončení neschopenky, popisuje ČSSZ na svých stránkách. Upřímně si ale nemyslím, že byste měli výraznější šance na úspěch. Nyní ať se syn přihlásí na ÚP a vyčká na rozhodnutí o invalidním důchod. Více vám v tomto směru poradit neumím.