Jak ovlivní starobní důchod, pokud nebudu tři roky před důchodem pojištěn?

Otázka:

Dobry den, mam prosim dotaz. K 12.12.2020 se mi snizil invalidni duchod z 3.stupne na 2.stupen. Nejsem schopny prace po amputaci nohy, bohuzel. Byl jsem dnes na CSSZ a bylo mi doporuceno se prihlasit na urad prace, kvuli 3 letum, ktere mi zbyvaji do starobniho duchodu, aby mi nebyl pokracen duchod. Nevim co mam delat, protoze prace nejsem schopen ani dojizdeni. Platit si dobrovolne socialni se nejspise nevyplati? Za tri roky bych zaplatil cca 100tis… Byl jsem pred nemoci OSVC a mam pozastavenou zivnost vedlejsi a nevim zda ji nemam obnovit a socialni platit i kdyz bych nemohl pracovat. Take nevim zda jako ID po obnovni zivnosti se prvni rok plati socialni nebo ne.. Nevim o jakou castku mi bude pokracen starobni duchod, pokud bych nyni socialni 3 roky neplatil. Poradite mi prosim jaka varianta je nejlepsi? Dnes mi na socialnim bylo receno, ze do predcasneho duchodu je brzy a bude pokracen o 3-4tis. Ale podlozeno take nemam… Dekuji za zmatecne dotazy ale bohuzel v tom mam chaos a nevim si rady. Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak ovlivní starobní důchod, pokud nebudu tři roky před důchodem pojištěn?

Vše je otázkou návratnosti, jak to popisuji zde. Ve vašem případě bych volil variantu, kterou vám poradili na OSSZ. Až vám přijde rozhodnutí o snížení invalidního důchodu, bude v něm i uvedeno datum, od kterého se invalidní důchod snižuje (bude to datum splatnosti v budoucnu – jak ČSSZ postupuje, vysvětluji zde). K tomuto dni se přihlaste na úřad práce (předpokládám, že to tedy bude 12. 12. 2020). Mohl byste mít podporu v nezaměstnanosti a navíc budete získávat další dobu pojištění.

Platit si dobrovolné důchodové pojištění sice můžete, ale návratnost v takovém případě by bylo velmi dlouhá.

Pokud budete tři roky nepojištění (získáte o tři roky pojištění méně) může to starobní důchod ovlivnit cca o 700 – 1.000 Kč.

Jak se platí pojištění u podnikajících invalidních důchodců, vysvětluji v tomto článku.

Krácení předčasného důchodu o tři roky skutečně odpovídá tomu, co vám sdělili na OSSZ.