Jak je to s vdovským důchodem u ženy, které zemřel manžel, který nepobíral žádný důchod?

Otázka:

Zdravím, pane Maříku. Poprosil bych o odpověď na tuto otázku. Dost jsem sice ve Vaší poradně vyčetl, ale nejsem si v něčem jistý.
Jak je to prosím s vdovským důchodem u ženy, které zemřel manžel, který nepobíral žádný důchod? V podmínkách se uvádí, že nárok na dočasný důchod by měla, protože zemřelý manžel byl ve věku, kdy by mohl odejít do předčasného důchodu. V tomto případě by se výše dočasného důchodu počítala z jaké částky? A obnova na trvalý důchod by proběhla kdy? Muž narozen 1959. Žena 1959 a vychovala 1 dítě.
(Pokud by měl zemřelý manžel invalidní důchod 2. stupně, bude se výše dočasného důchodu počítat z něj? A obnova kdy….?)
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak je to s vdovským důchodem u ženy, které zemřel manžel, který nepobíral žádný důchod?

Nároku na vdovský důchod se věnuji v tomto článku, opětovnému přiznání vdovského důchodu zase v tomto článku.

Pokud zemřelý nepobíral ani invalidní ani starobní důchod, musí ke dni úmrtí získat potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod (pojištěných pět let z posledních 10 let, příp. pojištěných 10 let z posledních 20 let). Jestliže ke dni úmrtí tyto podmínky nesplnil, ale dosáhl již alespoň věku potřebného pro přiznání předčasného důchodu, je nárok splněn, pokud by získal potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod (dnes již 35 let). Nestačí dosáhnout určitého věku, ale buď pobírat starobní nebo invalidní důchod, nebo získat potřebnou dobu pojištění.

Splnění těchto podmínek souvisí se vznikem nároku na vdovský důchod. Nemají žádnou souvislost s tím, na jak dlouho je vdovský důchod přiznán, příp. kdy je nárok na opětovné přiznání.

U vámi zmiňovaného příkladu nevím, kdy muž zemřel, takže není možné určit, zda byla některá z podmínek splněna v daném časovém horizontu (vysvětluji v článku výše). Pokud muž zemřel letos, je vdovský důchod přiznán trvale.

Jestliže by zemřelý pobíral invalidní důchod pro invaliditu II. stupně, podmínka pro vznik nároku by byla splněná. Vdovský důchod by se spočítal tak, že by se z invalidního důchodu pro invaliditu II. stupně spočítal invalidní důchod pro invaliditu III. stupně a z něj poté vdovský důchod. Jeho výše by ale odpovídala invalidnímu důchodu pro invaliditu II. stupně zemřelého (procentní výměra se při zvýšení z II. na III. stupeň násobí 2, ale procentní výměra vdovského důchodu činí 50 % procentní výměry invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně zemřelého). Pokud by vdova pobírala další důchod (např. starobní), byl by nižší z důchodů pokrácen na polovinu procentní výměry.