Jak dlouho mohu být na ÚP?

Otázka:

Dobrý den, prosím o Váš názor. Byla jsem rok na nemocenské s bolestmi zad. Poté jsem žádala o invalidní důchod, který mi zamítli. Nyní jsem na ÚP, kdy mi v srpnu končí 11-ti měsíční podpora v nezaměstnanosti. Kvůli bolestem zad těžko v této době najdu práci a ani už se do práce necítím jít. Je mi 58let. Do starobního důchodu mi chybí ještě 6 a půl roku. Mohu zůstat na ÚP i po skončení podpory? Kdo bude platit sociální a zdravotní pojištění? Budu si ho muset platit sama? Jak dlouho mohu být na ÚP? Poradíte mi, prosím, co bude pro mě nejlepší řešení? Moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak dlouho mohu být na ÚP?

Ano, na úřadu práce můžete být i po skončení nároku na podporu – doba evidence není nijak omezena. Zdravotně pojištěný je každý, kdo je v evidenci uchazečů o zaměstnání úřadu práce. Sociální pojištění nefunguje tak, že by si stát sám sobě něco platil. Evidence na úřadu práce je tzv. náhradní dobou pojištění, která se v určitém rozsahu hodnotí při výpočtu důchodu (vysvětluji zde).

S ohledem na to, že invalidní důchod vám přiznán nebyl, na starobní důchod (ani předčasný) zatím nemáte nárok, pracovat nemůžete nebo nechcete, není při volbě „nejlepších řešení“ moc na výběr. Zůstaňte v evidenci ÚP. Variantou by mohlo být zůstat v domácnosti s tím, že byste si zdravotní pojištění a příp. i dobrovolné důchodové pojištění platila sama. To je ale zbytečné „vyhazování peněz“.