Jak dlouho budu ještě čekat na vyřízení invalidního důchodu. Pracovala jsem na Slovensku

Otázka:

Dobrý den, 3. ledna mi byl přiznán invalidní důchod 1.stupně, zpětně od 4.listpodu, kdy jsem podala námitku a byla mi uznána. Do této doby mi nebyl vyčíslen ani ID ani mi neposlali zálohu, když jem volala do Prahy mi bylo sděleno, že zálohy se vyplácí pouze starobním důchodcům a musím čekat. Určité roky mám odpracované i na Slovensku, takže se to prodloužilo tím Slovenskem, ale když jsem se informovala tam, bylo mi sděleno, že jim z Prahy podklady poslali až někdy v polovině dubna. Nemůže každý si při důchodu přivydělávat a můj zdravotní stav mi to momentálně ani nedovoluje. Nevím opravdu jak dlouho budu ještě čekat.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak dlouho budu ještě čekat na vyřízení invalidního důchodu. Pracovala jsem na Slovensku

Délka řízení v případě doby pojištění získané v zahraničí bývá skutečně výrazně delší, než v pouze v případě tuzemského důchodu. Ve vašem případě je to podle všeho dáno tím, že bez přihlédnutí k dobám získaným na Slovensku vám nárok na český důchod nevznikne.

Délka řízení je v tomto případě značně individuální – liší se případ od případu. Nyní je třeba, aby slovenská Sociální pojišťovna Bratislava co nejdříve zaslala ČSSZ potřebné potvrzení o dobách pojištění na Slovensku a následně je třeba “tlačit” na ČSSZ, aby vydala rozhodnutí. Více vám poradit nemohu.

Pokud není zřejmé, že nárok na důchod vznikne, zálohu ČSSZ skutečně neposkytuje.