Invalidní důchodce: Odejít po konci podpory do předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu, mám invaliditu I. st., rozvázal jsem ze zdravotních důvodů pracovní poměr a jsem na úřadu práce. Ten mě bude po dobu 11 měsíců vyplácet podporu. Zbývá mi pak 18 měs. do řádného důchodu. Co mám dál dělat? Pokud bych šel do řádného důchodu, prý by se mi o moc krátil. Děkuji.

Odpověď:

Invalidní důchodce: Odejít po konci podpory do předčasného důchodu?

Zřejmě jste myslel: “Pokud bych šel do předčasného důchodu, prý by se mi o moc krátil.”

Data vhodná k případnému odchodu do předčasného důchodu vám spočítá naše kalkulačka důchodového věku. Krácení za předčasný odchod do důchodu o 18 měsíců (přesné datum vám spočítá výše odkazovaná kalkulačka), tj. o 6 % výpočtového základu včetně toho, že evidencí na úřadu práce do nároku na řádný starobní důchod byste zřejmě získal další rok doby pojištění (vyšší důchod), by mohlo činit cca 1.000 Kč (vzhledem k tomu, že o vás nemám žádné informace, berte tuto čásku jako orientační).

Nyní je třeba vzít v úvahu, jaký by mohl být rozdíl mezi vašim invalidním důchodem a předčasným důchodem. Řekněme, že invalidní důchod pobíráte ve výši 6.000 Kč a předčasný důchod o 18 měsíců by činil 12.000 Kč. Rozdíl by tedy činil 6.000 Kč a za 18 měsíců byste tedy na předčasném důchodu získal navíc 6.000 x 18, tj. 108.000 Kč. Pokud budete čekat v evidenci na úřadu práce, budete mít sice o 1.000 Kč vyšší důchod, ale “přijdete” o 108.000 Kč, které se vám budou po měsíci vracet. Počkat na řádný důchod se vám tedy začne vyplácet po 9 letech jeho pobírání (108000/1000=108 měsíců, tj. 9 let).

Výše uvedené hodnoty jsou sice imaginární, ale vycházejí z mé zkušenosti a věřím, že nejsou daleko od pravdy. Je tedy třeba počítat s určitou návratností jakéhokoliv postupu a pokud se rozhodnete čekat na řádný důchod, počítejte, že návratnost se bude pohybovat mezi 7 až 9 lety. Nyní je už na vás, zda jste ochoten tuto dobu akceptovat.