Otázka:
Dobrý den, pobírala jsem ČID 1. stupně od 2001 do 2011, pak mi byl odebrán. Od 2013 mi byl znovu přiznán, ale výpočet byl o něco nižší. Jak se vlastně bude postupovat při výpočtu starobního důchodu? S výjimkou několika málo měsíců jsem byla buď v evidenci ÚP, nebo jsem byla OSVČ a něco do systému odváděla. Je pro výpočet starobního důchodu důležité kolik odvádím nebo je důležité, že vůbec něco odvádím? A jak často mohu být v evidenci ÚP a to buď s nárokem na podporu, nebo bez podpory?
Moc děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď:
Invalidní důchodce: Je pro výpočet starobního důchodu důležité kolik odvádím nebo je důležité, že vůbec něco odvádím?
Způsob výpočtu starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu máme popsán v tomto článku. Tento výpočet bude proveden z osobního vyměřovacího základu (průměrného měsíčního výdělku) stanoveného jak při výpočtu částečného invalidního důchodu v roce 2001, tak i invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně stanoveného v roce 2013.
Neexistuje nic jako „částečný invalidní důchod I. stupně“. Do konce roku 2009 existoval částečný a plný invalidní důchod, od roku 2010 existuje invalidní důchod pro invaliditu I., II. nebo III. stupně. To je důležité rozlišit, pro pochopení následujícího:
I. stupeň vyšel nižší především z důvodu, že invalidní důchod I. stupně se počítá jinak (nevýhodněji), než se počítal částečný invalidní důchod. Stejně jako se dříve počítal částečný invalidní důchod se dnes počítá až invalidní důchod pro invaliditu II. stupně.
Jak je uvedeno ve výše uvedené článku, nyní je pro vás především důležité zůstat sociálně pojištění – výdělky již důležité nejsou. V jakém rozsahu se hodnotí evidence na úřadu práce, máme popsáno v tomto článku.