Invalidní důchod z mládí a spravedlivý přepočet

Otázka:

Dobrý den, moc děkuji za Vaši poradnu a její velmi přehledné provedení. Snažila jsem se najít odpověď na můj dotaz, ale nezdařilo se. Mám invalidní důchod z mládí (že je z mládí, jsem si ověřila na infolince CSSZ, ale to asi není podstatné). Důchod mám přiznaný od r. 2001. Můj zdravotní se stav se celá léta nemění, všichni lékaři mi píšou na dokumenty, že se spíše zhorší, ale přesto mi byl nyní po kontrole snížen na II. stupeň. Budu tedy podávat námitku. Co mě ale zaráží, je přepočet výše důchodu a celý tento systém. Chtěla bych se zeptat, zda se už někdo zabýval tím, že systém výše důchodů je značně nespravedlivý a lidé jsou prakticky postižení tím, že jsou starší a mají důchod přiznaný před rokem 2010??? Jde mi o to, že dva lidé se stejným postižením a stejným stupněm invalidity mohou mít od svých 18ti let v řádu tisíců jinou výši důchodu, a to jen proto, že je mezi nimi např. dvacetiletý věkový rozdíl. Moje generace má důchody ve III. stupni okolo 8500 Kč, ale nová generace osmnáctiletých ve třetím stupni už má důchod min. o 1000 Kč vyšší. Při tom nakupujeme všichni za stejné ceny, platíme podobně vysoké nájmy v bytech zvláštního určení, máme podobně vysoké náklady, ale jen proto, že jsme starší, máme důchod automaticky nižší. Toho se týká samozřejmě i přepočet důchodu při jeho snížení. Ve výsledku budu mít ve II. stupni nižší důchod, než má moje známá v I. stupni, a to jen proto, že jí byl přiznán před pár lety, ale mně před 15ti lety. V tuto chvíli mi tedy rozdělení do stupňů přijde naprosto zbytečné a nespravedlivé. Taky mě trápí a nerozumím tomu, že když nám zákon nijak nezakazuje při pobírání důchodu pracovat a dovoluje nám využít zbylý procentuelní potenciál k výdělku, proč nám potom toto nezohlední při výpočtu důchodu? Omlouvám se za tento dotaz, ale přijde mi dost divné, že tohle nikdo neřeší a budu ráda, pokud mi řeknete, že se to třeba někdo chystá řešit. Nebo mě vyvedete z omylu argumenty, proč je to tak spravedlivé. Přeji pěkné dny

Odpověď:

Invalidní důchod z mládí a spravedlivý přepočet

Způsob přepočtu výše invalidního důchodu při změně stupně invalidity byl do zákona o důchodovém pojištění zaveden s účinností od 1. 1. 2010. Zda je to správně nebo ne mi úplně nepřísluší hodnotit, ale sám bych tento způsob přepočtu nepodpořil (i když z jiných důvodů než vy). Žádná změna zákona se však v tomto směru zcela jistě nepřipravuje.

Výdělečná činnost vykonávaná při pobírání invalidního důchodu sice neovlivní jeho výši v případě změny stupně invalidity, ale bude zhodnocena při výpočtu starobního důchodu. Není tedy pravda, že se nezohledňuje.

Invalidní důchod z mládí byl v roce 2001 přiznáván ve výši 5.204 Kč, po valorizacích se v roce 2016 dostaneme na 8.497 Kč. Invalidity z mládí přiznávané v roce 2016 činí 9.557 Kč. Valorizace tedy nestíhají pokrýt změnu výpočtu. Toto není problém jen invalidních důchodů z mládí, ale i ostatních invalidních důchodů a starobních důchodů.

Důchody v ČR jistě spravedlivé nejsou, ale není tomu tak zřejmě nikde na světě.