Invalidní důchod v 29 letech po studiu a dětech

Otázka:

Dobrý den,je mi 29 let. Byl mi přiznán invalidní důchod 1 stupně a jsem na rodičovské. Hned po SŠ jsem měla brigádu na zkrácený úvazek na dva týdny a dostala jsem 3,5t pak jsem šla studovat dálkově kde po dvou letech studia jsem porodila první dítě a studovala jsem i s dětmi. Studium na sebe navazovalo. Teď mám tři děti a stále na RD. Jakou částku ID 1 bych měla prosím dostat. Když jsem prakticky doposud neměla žádný příjem. Nevím z čeho se to počítá, když jsem bez příjmu Moc děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod v 29 letech po studiu a dětech

Abyste mohla mít nárok na tzv. ochranný výpočet u “mladých invalidů”, musel by vám být invalidní důchod přiznán před 28. narozeninami (vysvětluji zde). To ale zřejmě nebude váš případ (důležité je datum vzniku invalidity) a invalidní důchod vám bude spočítán z vyměřovacích základů (výdělků) a dob pojištění, které jste získala. Ve vaší situaci bude invalidní důchod přiznán v minimální výši, tj. v roce 2020 v částce 4.260 Kč.

Otázka doplněna:

Moc děkuji za odpověď. Když budu tedy pracovat a je mi přiznána minimální výše důchodu. Změní se mi mzdou vyměřovací základ pro výpočet strarobního důchodu nebo v případě zvýšení na vyšší stupeň invalidního důchodu? Budu mít tedy vždy minimum 4260Kč at pracuji jakkoliv i ve strarobním?

Moc děkuji za odpověď a Váš čas

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Důchody jsou v průběhu času valorizovány, takže k pozvolnému zvýšení bude docházet. Stejně tak by došlo ke zvýšení invalidního důchodu po zvýšení stupně invalidity – výpočet vysvětluji zde. Z takto nízkého důchodu je ale zvýšení malé.

Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu vysvětluji zde. Vždy je kromě tzv. STOP OVZ výpočtu (ten vysvětluji v článku) proveden i běžný výpočet, takže další výdělečnou činnosti vykonávanou po přiznání invalidního důchodu starobní důchod ovlivníte.