Invalidní důchod v 26 letech a vyplácená základní výměra důchodu

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit s jednou záležitostí, která mě už delší dobu docela trápí. Když mi bylo 21 let, postihla mě těžká cévní mozková příhoda ( dnes je mi 29 let), která mi způsobila přetížené napětí v celé levé straně těla. Když mi bylo 26 let, zažádala jsem si o invalidní důchod, ale vzhledem k tomu, že jsem právě ukončovala vysokou školu, neměla jsem za sebou odpracované žádné roky na HPP. Měla jsem denní studium a tím pádem jsem mohla pracovat jen večer a to pouze brigádně. To co mě trápí je to, že můj ID se skládá pouze z jedné složky a to té základní, můj stav se rok co rok zhoršuje a mě byl přidělen druhý st. invalidity kde dostávám od státu 3500 Kč. Momentálně už nějaký rok pracuji na HPP a můj dotaz zní, je nějaká možnost, že mi bude chodit celá výše invalidního důchodu ? (i ta druhá složka , která se skládá z odpracovaných let na HPP?) Děkuji za odezvu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod v 26 letech a vyplácená základní výměra důchodu

Váš důchod se neskládá pouze ze základní výměry důchodu (to je přesný název), ale i z procentní výměry. Základní výměra činí v roce 2018 částku 2.700 Kč, zbytek důchodu je procentní výměra. Procentní výměru důchodu tedy pobíráte, pouze velmi nízkou. Výdělečnou činností se invalidní důchod zvýšit nedá.

To, co si myslíte o svém důchodu nyní zapomeňte a soustřeďte se na následující:

Pokud jste celou dobu od 18 let do vzniku nároku na invalidní důchod studovala, hodnotila se vám pro účely výpočtu invalidního důchodu pouze doba prvních šesti let tohoto studia – § 42 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Mladí invalidé ve věku do 28 let mají nárok na “ochranný výpočet” invalidního důchodu, ale pouze za zákonem stanovených podmínek, které popisuji zde. Mezi 18 rokem věku a vznikem nároku na invalidní důchod vám nesmí chybět více než jeden rok doby pojištění. Protože se vám ale studium hodnotilo pouze po dobu prvních šesti let po 18. roce věku, v 26 letech vám chyběl více než jeden rok doby pojištění a proto jste na “ochranný výpočet” nedosáhla. To je možné napravit doplacením doby studia pomocí dobrovolného důchodového pojištění tak, aby vám chyběl méně než jeden rok doby pojištění.

Výše uvedené berte jako obecnou informaci, pokud neznám přesný průběh pojištění, nemohu více poradit.