Evidence na úřadu práce bez podpory kvůli odstupnému a důchod

Následující dotaz reaguje na předchozí dotazy žadatelky a mé odpovědi.

Otázka:

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Já o těch zápočtech na důchodové pojištění za evidenci na Úřadu práce docela vím, jenom jsem zjistila jeden problém a za ten nemůžu já, ale naši zákonodárci.
V evidenci ÚP před 55 rokem jsem byla rok tj. od 10.1.2013 do 17.12.2013, která byla bez vyplácení podpory a je to cca 11 měsíců.

1. Nedávno jsem zjistila, že ještě jedna doba mně do toho zasahuje a to je doba, kdy bylo nově schváleno, že v případě vyplácení odstupného není nárok na vyplácení podpory. Odstupné mně bylo vyplaceno v říjnu 2011 a doba tří měsíců do konce roku, se posuzuje jako evidence na ÚP bez vyplácené podpory a tyto tři měsíce, resp. asi 2 měsíce se nebudou vůbec započítávat na důchod? Rozumím tomu správně? Je divné, že až od r. 2014 se toto období započítává na důchod a zákonodárci neposoudili nutnost zápočtu zpětně od r. 2011, kdy odsouhlasili změnu v zákoníku práce.

2. Je možné si nějak tyto dva měsíce doplatit nebo to v konečném výpočtu důchodu nehraje až tak velkou roli?
Nebo je možné nějaké jiné řešení?

3. K poslední větě, se omlouvám za svůj “překlep”, myslela jsem OSSZ. Výdělky pro mě tedy nejsou důležité. To znamená, že se použije ten původní vyměřovací základ, ze kterého se stanovil inv. důchod? Důležité pro mě je, aby se roky započítali pokud možno všechny. Na evidenci na ÚP bez podpory mně zbývá pouze 1 a půl roku.

4. Teoreticky bych se tak propracovala k nároku na předčasný důchod tj. 3 roky před nárokem na starobní, ale ten bude mít výpočet příliš  pokrácený, takže je to asi nevýhodné řešení?

Víte, já bych nejraději, kdyby tady byl dostatek práce pro všechny a člověk vůbec nemusel uvažovat v těchto rovinách. Člověk po padesátce je odepsaný a jen zcela náhodně se může stát, že ho ještě přijmou na původní práci, kterou dělal celý život.
Děkuji.
Pěkný den.

Odpověď:

Evidence na úřadu práce bez podpory kvůli odstupnému a důchod

  1. Ano, toto jste pochopila a celou situaci popisujete naprosto správně.
  2. Ano, chybějící dobu si doplatit můžete – jaké doby lze doplácet, máme popsáno v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. Doplatit chybějící dobu má však smysl, pouze v případě, že byste doplacením získala další celý rok doby pojištění. Pokud další celý rok doby pojištění nezískáte, nemá doplácení smysl.
  3. Důchod vám bude spočítán klasicky a poté z osobního vyměřovacího základu, ze kterého byl spočítán invalidní důchod. Tento osobní vyměřovací základ pochopitelně časem ztrácí na hodnotě, a proto bude přepočítán (zvýšen) stanoveným koeficientem. Bližší vysvětlení je v tomto článku (ten už jsem vám posílal). Určitě se nemusíte být, že by pro vás byl tento výpočet nevýhodný.
  4. Krácení za předčasný odchod do důchodu o tři roky je vždy velké. Zda by to bylo výhodné záleží především na tom, jak dlouho budete starobní důchod pobírat – čím déle, tím více se vyplatí počkat až na řádný starobní důchod.