Dostanu zpětně rouškovné, pokud mi byl invalidní důchod vrácen soudem?

Otázka:

Dobrý den, v červnu 2020 mě byl neoprávněně odebrán invalidní důchod třetího stupně. Nyní 9.5.2022 ČSSZ obdržela rozhodnutí soudu o zrušení odebrání ID a o novém rozhodnutí, že jsem invalidní. Chci se zeptat, když bylo špatně rozhodnuto a já bych byla stále invalidní mám nárok i na zpětné vyplacení rouškovného? Ještě mě zajímá, jelikož jsem již dva roky bez příjmu, jak dlouho může trvat nové rozhodnutí, už je to 2 měsíce od jednání na soudě a měsíc od doručení rozsudku a zatím se nic neděje. Ty dva roky mě bohužel dostaly do finanční krize, už bych chtěla, aby to bylo za mnou. Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dostanu zpětně rouškovné, pokud mi byl invalidní důchod vrácen soudem?

Ano, v případě, že bylo rozhodnutí ČSSZ zrušeno a bude vám na základě soudního přezkumu zpětně doplacen invalidní důchod, máte nárok i na vyplacení jednorázového příspěvku důchodci z listopadu 2020, tj. rouškovného.

ČSSZ by měla výplatu důchodu zahájit co nejdříve po obdržení rozsudku soudu. Obvykle to ale trvá mezi jedním až dvěma měsíci. Pro informaci o konkrétním stavu řízení se můžete obrátit na ČSSZ nebo OSSZ.