Do starobního důchodu mám jít koncem října 2025. Mám druhý stupeň invalidního důchodu a nyní jsem od 1. 6. na úřadě práce

Otázka:

Dobrý den, chci odejít do předčasného důchodu. Do starobního důchodu mám jít konec října 2025. Mám druhý stupeň invalidního důchodu a nyní jsem od 1.6. na úřadě práce. Pracovat vzhledem k mému zdravotnímu stavu už nemůžu. Na OSSZ mě bylo spočítáno jít do předčasného důchodu k 11.11.2023. Chtěla jsem si udělat rezervaci žádosti abych mohla žádat až začátkem listopadu 2023 o předčasný důchod a nedotkla se mě valorizace, která má být před tímto datem. Bylo mě řečeno, že to nejde, protože jsem na úřadě práce. Prosím o radu . Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do starobního důchodu mám jít koncem října 2025. Mám druhý stupeň invalidního důchodu a nyní jsem od 1. 6. na úřadě práce

11. 11. 2023 rozhodně není vhodné datum pro přiznání předčasného důchodu. Od podzimu 2023 (zatím se stále mluví o 1. 9. 2023) mají začít platit změny, které předčasný důchod výrazně znevýhodňuji – podrobně je popisuji zde. Určitě je tedy vhodné mít přiznán důchod před účinností změn.

Pokud „rezervací žádosti“ máte na mysli uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, pak to samozřejmě podat můžete. Odmazávat krácení předčasného důchodu bez výplaty lze ale pouze výdělečnou činností, tzn. krácení se vám odmazávat nebudou a nebudete získávat další dobu pojištění. Zajistit si ale současné výhodnější podmínky můžete.

Otázka doplněna:

Dobrý den, znamená to pro mě ihned zažádat o předčasný důchod, abych mě ho stihli přiřadit ještě před valorizací. Nebo mám raději zůstat na úřadě práce kde mám podporu do dubna 24. A pak tam být dál bez podpory do začátku starobního důchodu? Nevím co je pro mě lepší. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Přijde mi, že nevíte, co je to valorizace – v prvním dotazu jsem si myslel, že jde o překlep, ale vy to stále opakujete. Valorizace je zvyšování důchodů nejčastěji v lednu daného roku nebo i mimořádně i v průběhu roku (jak to bylo loni a letos). Nerozumím tomu, co chcete „stíhat před valorizací“?

Pokud nechcete mít přiznán předčasných důchod za nových podmínek, tj. s vyšším krácením a bez valorizací procentní výměry až do dosažení důchodového věku, musíte mít předčasný důchod přiznán před účinností změn. Ta ještě není známa, ale plánuje se na 1. 9. 2023. Čekat ne duben 2024 je nesmysl, protože v tu dobu budou platit výrazně horší podmínky pro předčasné důchody. Výpočet roku 2025 pak nikdo nezná a není možné určovat, co je lepší.