Otázka:
Dobry den, mela bych dotaz ohledne duchodu v UK.
Je mi 67 let a pred tremi lety jsem dosahla v UK duchodoveho veku (64). Jelikoz se chci vratit zpet do CR chtela bych praci tady ukoncit.
Pred necelym rokem jsem se zacala zajimat, zda mam narok na duchod za roky odpracovane v UK.
Navstivila jsem poradnu ‘Citizen Advice Bureau’, kde mi bylo receno, ze jelikoz nemam odpracovano 10let v UK, tak narok na duchod nemam.
Na webovych strankach gov.uk (PAYE-tax and national insurance contributions) se mi zapocitava pro priznani duchodu 9 let.
Dale jsem hledala informace na webovych strankach GOV.UK-pension. Po zavolani na telefonni cislo, uvedene na GOV, mi bylo receno ze mam narok na duchod z UK jen po odpracovani 10ti let.
Ted trochu podrobneji k me situaci:
Koncem roku 2009, kdy jsem ukoncila v CR pracovni pomer jsem odjela do Skotska a zde si vyridila National Insurance Number. Do prace jsem nastoupila 1.11.2010, ve ktere jsem dodnes.
V roce 2011 jsem si v Cesku zazadala o predcasny duchod a od 22.8.2011 jsem v ceskem duchodu.
Potrebovala bych prosim vedet, pokud mam ve Skotsku narok na nejaky duchod, zda existuje nejaka smernice ci vyhlaska ,kterou mohu tady pouzit pri dalsim vyrizovani meho duchodu nebo poradte na kterou organizaci se tady mam obratit.
Ptam se proto, ze na vasi webove strance naseduchody.cz jsem nasla informaci, ze aby vznikl nárok na důchod z jiné “smluvní” země, příp. státu EU musí žadatel v dané zemi získat alespoň jeden celý rok pojištění.
Predem moc dekuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Devět let ve Velké Británii a nárok na starobní důchod
Důchodová oblast se v rámci EU řídí Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004, o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, a jeho Prováděcím nařízením č. 987/2009.
V Česku také platí, že pro vznik nároku na starobní důchod musíte získat 35 let doby pojištění. V rámci EU se ale všechny doby pojištění sčítají. Totéž platí i ve Velké Británii, takže sice mohou požadovat 10 let pojištění, ale opět musí platit, že je to v rámci celé EU. Alespoň do konce roku 2020, protože co bude po definitivním vystoupení Británie z EU, ještě nebylo dojednáno.
Důchody se nepřiznávají pouze za období kratší jednoho roku (článek 57 výše uvedeného nařízení):
Bez ohledu na čl. 52 odst. 1 písm. b) není instituce členského státu povinna poskytovat dávky na základě dob získaných podle právních předpisů, které uplatňuje, které se berou v úvahu při vzniku sociální události, jestliže:
- délka uvedených dob nedosahuje jednoho roku, a
- pouze na základě těchto dob nelze podle uvedených právních předpisů se získat nárok na dávku.
Pro účely tohoto článku se „dobami“ rozumí všechny doby pojištění, zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo bydlení, které zakládají nárok na dotčenou dávku nebo ji přímo zvyšují.
Podrobněji zpracované materiály má na svém webu ČSSZ.
Konkrétní instituci v zahraničí vám poradit neumím.