ČSSZ vydala rozhodnutí až 480 dní po posudku

Otázka:

Dobrý den,
Prosím o radu v následujicí veci. V roce 2018 jsem byl po infarktu a silne hypertenzi uznan invalidnim ve II.stupni.
V zavislosti na teto hypertenzi a velkem nitroocnim tlaku se mi v prubehu leceni srdecni choroby rozjel i zeleny zakal obou oci. Na levem oku ztrata vizu 95% a na pravem cca 20%, kde byl progres vlozenim drenu zpomalen.
Po dalsi srd.prihode a hospitalizaci koncem roku 2019 a soucasne ke spatnemu zraku jsem v lednu 2020 na radu lekare pozadal o zvyseni invalidity a byl uznan inv.ve III.stupni. V lednu nasl.roku 2021 si CSSZ vyzadala zdr.dokumentaci a profesni dotaznik, ktery jsem jim neprodlene behem tydne dorucil.
V cervnu 2021 mi dorazil postou posudek LPS o snizeni invalidity zpet na Ii.stupen s ohledem na stabilizaci a mirnemu zlepseni stavu srdce. Po ukazani svym lekarum mi bylo doporuceno odvolani se a tudiz jsem cekal na doruceni rozhodnuti od CSSZ vuci kteremu tak lze ucinit.
Jelikoz jsem v dobe pred onemocnenim mel nejake zavazky a nemohl jsem je v nemoci a invalidite hradit,spadl jsem do exekuci. I ty jsem z pobiranych davek III.st.nejak hradil, ale v obave poklesu st.inv.na 2 jsem radeji v prosinci 2021 pozadal o insolvenci, ktera byla schvalena. Pred jejim zahajenim jsem o posudku LPS informoval sveho IS a ten nasledne CSSZ, odkud byl ujisten,ze na mem III.stupni ID se nic nemeni.
Nyni v rijnu 2022 mi vsak dorazil dopis CSSZ o rapidnim snizeni srazek v insolvenci od listopadu 2022 a na zaklade toho mi v CSSZ po telefonu sdelili, ze je to z duvodu snizeni invalidity na II.stupen dle posudku LPS z cervna 2021. Na moji namitku, proc az nyni po 16.mesicich, kdyz nemam v ruce jejich rozhodnuti mi pani sdelila, ze posudek ztratili a nyni maji k dispozici jeho kopii. Rozhodnuti pry poslou, ale stale ho nemam.
Muj dotaz zni do poradny je, zda vubec muze CSSZ takto postupovat? Pokud jsem to spravne pochopil, maji na prezkumne rizeni 45 dni a pokud potrebuji dalsi fakta a zpravy lekaru, tak dalsich 60 dni. Ja jako obcan cibzadatel mam na vse okolo zadosti ci namitky pouhych 30dni, jinak se namitka zamita.
Jak je mozne, ze to CSSZ trva jiz 480 dni bez postihu a nic se nedeje? Nemohu treba napadnout toto rozhodnuti pro neplatnost? Vzdyt muj zdrav.stav se od doby vystaveni posudku, ci spise zdravotni dokumentace pro jeho vyhotoveni za tech 22.mesicu jiste zmenil.
O louvam se dlouhy popis, ale myslim, ze to bylo pro pochopeni stavu nutne. Dekuji za Vas cas i odpoved.
S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

ČSSZ vydala rozhodnutí až 480 dní po posudku

To, že bylo rozhodnutí vydáno takto dlouho po vydání posudku o invaliditě, není sice správně (pokud se např. nejedná o žádost s mezinárodním prvkem, kde vlastně jiný postup není z objektivních důvodů možný), ale určitě to není důvod k tomu, že by mělo být rozhodnutí neplatné. Navíc vy jste na této chybě ČSSZ vydělal, protože jste po celou dobu pobíral invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, přestože jste byl invalidním v nižším stupni. Pokud s rozhodnutím nebudete souhlasit, můžete proti němu podat námitku.

Otázka doplněna:

Velmi dekuji za bleskovou reakci. Odpoved me bohuzel neuspokojila.
To, ze pobiram vyssi davky vim, ale ja mam stale ID3! Rozhodnuti mi o ID2 nebylo zatim doruceno!
Vim, ze mohu vznest namitku. Take ale vim, ze na ni mam *pouhych* 30 dni. Ale kazdy v tomto state vime, ze prumerna doba vysetreni od objednani u lekare je mnohdy vice jak 30.dni. Jak je mozne, ze invalidni ci nemocny clovek ma na vse jen 30dni a jinak ma smulu a organizace zivena z nasich dani a odvodu si muze dovolit zpracovavat zadosti, namitky, atd., a vystavovat a posilat rozhodnuti snad podle fazi zatmeni slunce ci sily vetru nebo podle ceho a neni proti tomu obrany?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Já tu taky nejsem od toho, aby vás moje odpovědi uspokojovaly, ale od toho, abych vám odpovídal pravdu. Nebo byste byl uspokojen tím, že vám napíši, že viníka (který se těžko zjistí) vyhodí, když když vím, že to není pravda?

Lhůta 30 dní platí pro podání námitky. Další lékařské nálezy lze samozřejmě dokládat i v průběhu námitkového řízení. Pokud bude námitkový lékař takové vyšetření považovat za nutné, tak s vydáním posudku vyčká na jeho doložení. Navíc pokud to váš zdravotní stav vyžaduje, jistě se léčíte a lékaře navštěvujete průběžně.

Na ČSSZ pracují také jen lidé a ti holt dělají chyby. Jak už jsem psal, vy jste na této chybě navíc vydělal.