ČSSZ mi nezhodnotila výdělky z dokladu, který jsem jí zaslat datovou schránou

Otázka:

Dobrý den, prosím o poradu ohledně doložení příjmu. Doklad od bývalého zaměstnavatele (KKS) opatřený všemožnými razítky (je to originál, který nedám z ruky) jsem oskenoval a přes datovou schránku odeslal na příslušný odbor ČSSZ. Při výpočtu důchodu ale uvedeli, že jsem příjem nedoložil. Je podle Vašeho názoru doložení PDF přes datovou schránku dostatečné doložení, které musí ČSSZ akceptovat? Děkuji za poradu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

ČSSZ mi nezhodnotila výdělky z dokladu, který jsem jí zaslat datovou schránou

Svojí datovou schránkou můžete dokládá “své” dokumenty, ale ne dokumenty jiné organizace. Ty může ČSSZ (nebo jinému úřadu) datovou schránkou doložit pouze ona organizace.

Vyměřovací základy lze doložit pouze evidenčním listem důchodového pojištění (zabezpečení). Nevím, jaký doklad máte k dispozici, ale pokud je to evidenční list, je třeba ho v originále prostřednictvím OSSZ předložit ČSSZ – § 123e odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb. Jestliže ho “nedáte z ruky”, nebudete mít na něm uvedené vyměřovací základy při výpočtu důchodu zhodnoceny.