Otázka:
Dobrý den, při výpočtu nároku na důchod se doba evidence na Úřadu práce počítá dle zákona „vždy zpětně od vzniku nároku na důchod“. Mohl byste mi na nějakém příkladu objasnit, co tato podmínka znamená? Není jedno, které tři roky se započítají? Děkuji.
Odpověď:
Co znamená, že se úřad práce hodnotí zpětně od nároku na důchod?
Informaci, že se doba evidence hodnotí zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, budu skutečně vhodné popsat na příkladu:
Např.: Muž dosáhne důchodového věku 10. 6. 2016. Od 1. 1. 2008 je v evidenci úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. Při výpočtu důchodu se mu bude hodnotit jako tzv. náhradní doba pojištění doba na úřadu práce od 10. 6. 2013 do 9. 6. 2016, tj. tři roky zpětně od 10. 6. 2016.
Z hlediska získané doby pojištění pro výpočet důchodu je skutečně jedno, které tři roky evidence úřadu práce se hodnotí. Výši důchodu však ovlivňuji i vyměřovací základy a vyloučené doby (tou je evidence na ÚP) a ty se hodnotí pouze do konce roku předcházejímu roku přiznání důchodu. Čím déle v roce tedy odcházíte (v případě dlouhodobé evidence na ÚP), připravujete se o vyloučené doby, což výši důchodu ovlivní.
Doba pojištění pro nárok na invalidní důchod se hodnotí z posledních 10 nebo 20 let před vznikem invalidity. Pokud by se nehodnotila poslední doba evidence, ale „počáteční“, mohli bychom se dostat mimo toto období, a to by mohlo mít vliv na vznik nároku na invalidní důchod.