Otázka:
Dobrý den,manžel pracoval od r. 1982 až 28.2.1982 na Slovensku. Od 1.3.1982 byl veden na ÚP v Opavě a protože odmítl nabízenou práci, byl vyřazen z evidence k 12.6.1982. Až do 31.12.1982 nepracoval nikde. Trvalý pobyt měl vždy v ČR a pak už také stále pracoval v ČR. Může mu být vypočítán důchod jen od českého nositele – ÚP v období r. 1982? Je velký rozdíl mezi důchodem ČR a SRa slovenský je hodně nevýhodný. Děkuji za informaci, zda může ÚP nahrazovat zaměstnavatele?
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Český a slovenský důchod při evidenci na ÚP k 31. 12. 1992
Předpokládám, že až na první údaj máte na mysli rok 1992, ne rok 1982.
Váš manžel bude za dobu před rozdělením Československa (tj. před 1. 1. 1993) pobírat důchod ze Slovenska a za dobu poté ze státu, ve kterém byl pojištěn (předpokládám tedy z Česka). Čl. 20 odst. 1 Smlouvy mezi Českou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení říká:
Doby zabezpečení získané přede dnem rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky se považují za doby zabezpečení toho smluvního státu, na jehož území měl zaměstnavatel občana sídlo ke dni rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky nebo naposledy před tímto dnem.
Úřad práce nemůže „nahrazovat zaměstnavatele“, ale pokud manžel ke dni rozdělení federace žádného zaměstnavatel neměl, jde se zpět do minulosti, až se narazí na posledního zaměstnavatelem před tímto datem.
Otázka doplněna:
Děkuji za rychlou odpověď, roky jsem opravdu popletla. Na Slovensku pracoval 1982 až 1992. Je mi líto, že se nedá nic dělat, ale někdo by měl pro lidi, kteří vstupují do důchodových let a provinili se tím, že řádně pracovali v Československu a k datu rozdělení měli zaměstnavatele na Slovensku, něco upravit …. Jsou to velké rozdíly a valorizace u českého důchodu z důvodu „ukradených let“ je trvale krácena. Dorovnání ztrát je jen pro ročníky do r. 1953!!!!,aby splnili podmínky a co ostatní? Nedá se opravdu nic dělat? Člověk se dopracuje do důchodu a pak se nestačí divit. Paní ministryně Maláčová by nemohla něco změnit? Zda vůbec ví, kolik je takových „postižených“ důchodců bez pomoci, bez dovolání spravedlnosti, o nichž kdysi bylo takto rozhodnuto. Děkuji za spolu zamýšlení.
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Současná právní úprava se vyvíjela zhruba 20 let od rozdělení Československa a reflektuje i judikaturu soudů v této věci. Nepředpokládám tedy, že vy v tomto směru docházelo k dalším změnám.
Navíc není pravda, že součet českého a slovenského důchodu musí být nižší, než kdyby byl vyplácen pouze český důchod. Znám spousty případů, kdy tomu bylo naopak. Navíc na Slovensku mají muži nižší důchodový věk než v Česku a mohou tak pobírat důchod dříve – to jsou nezanedbatelné částky navíc. Valorizace je dílčena, ale zase jsou valorizovány oba důchody, což toto v zásadě srovná – samozřejmě, někdy by bylo zvýšení pouze českého důchodu vyšší, ale opět může být vyšší součet valorizace českého a slovenského důchodu.