Otázka:
Dobrý den, jsem žena ročník 1967 . V roce1986 se mi narodila dcera s težkým zdravotním postižením – DMO . Dcera je tedy od narození invalidní – ZTP/P .Pobírá příspěvek na pěči.
Já o ní celý život pečuji, občas se mi podařilo sehnat práci na zkrácený úvazek. Dceru každé ráno odvádím na několik hodin do denního stacionáře. 0d roku 2008 do současnosti pracuji na zkrácený úvazek za minimální mzdu.Chci se zeptat, jestli se mi bude výše starobního důchodu odvíjet od mého výdělku, což je v mém případě skoro zanedbatelné např. v porovnání s tím, kdybych mohla pracovat za lepší peníze a na plný pracovní úvazek. Mám se do budoucna bát výše mého starobního důchodu?
Děkuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Celý život pečuji o dceru. Jak se mi bude počítat důchod?
Jak se počítá důchod pečující osoby, vysvětluji v článku o péči. Už v současně době se u osob, které pečují více než 15 let provádí dva srovnávací výpočty (přizná se ten výhodnější), kdy se důchod spočítá z vašich skutečných vyměřovacích základů (výdělků) a v druhém výpočtu se jako vyměřovací základy zhodnotí vyplacené příspěvky na péči (plus případné skutečné výdělky ze zaměstnání). Takto popsaný výpočet sice výrazně zjednodušuji, ale obecně je to správně. Už nyní se tedy počítá s tím, že někdo může pečovat po velmi dlouhou dobu a v tomto období nezískal žádné nebo jen velmi malé výdělky.
Nově schválená důchodová reforma navíc od roku 2027 zavádí tzv. ocenění za péči, které (opět zjednodušuji) zajistí, že se jako výdělek pečující osoby bude hodnotit průměrná mzda.