Budu pobírat předdůchod. Když nyní doporučují zažádat ještě letos o předčasný důchod „bez výplaty“, vztahuje se to i na můj případ?

Otázka:

Dobrý den, tento měsíc začnu pobírat předdůchod, vyplácený do odchodu do řádného důchodu v prosinci 2024, zaměstnání ukončím koncem tohoto roku. Od začátku roku 2024 bych chtěl pobírat předčasný důchod. Když nyní doporučují zažádat ještě letos o předčasný důchod „bez výplaty“, vztahuje se to i na můj případ? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu pobírat předdůchod. Když nyní doporučují zažádat ještě letos o předčasný důchod „bez výplaty“, vztahuje se to i na můj případ?

Ne, ve vašem případě bych vám doporučil požádat o předčasný starobní důchod s datem přiznání letos včetně výplaty. Pokud nebudete dále výdělečně činný, nebudete si v případě přiznání předčasného důchodu bez výplaty snižovat krácení ani získávat další dobu pojištění, tj. předčasný důchod bude stále stejný. Nemá smysl čekat na stále stejnou výši důchodu a nepobírat ho. Pokud si požádáte o předčasný důchod až v roce 2024, může se stát, že bude stále nižší, než by byl ten přiznaný v letošním roce. Výpočet sice nyní provést nelze, ale i kdyby byl výpočet v roce 2024 lepší, nevěřím, že půjde o takový rozdíl, aby ospravedlnil vzdání se výplaty důchodu za více než rok.