Budu muset odejít do předčasného důchodu v případě, že po operaci mi nebude invalidní důchod přiznán?

Otázka:

Dobrý den,
obracím se na Vás po nějaké době s dotazem. Od roku 2021 mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně na jeden rok, letos v březnu mi byl po nové žádosti znovu přiznán. Jak se dál postupuje v případě odchodu do starobního důchodu? Jsem ročník 1962, mám dvě děti, budu muset odejít do předčasného důchodu v případě, že po operaci mi nebude invalidní důchod přiznán? Jaký postup bude pro mne nejvýhodnější? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu muset odejít do předčasného důchodu v případě, že po operaci mi nebude invalidní důchod přiznán?

Trochu nerozumím popisu vaší situace. Pokud vám byl invalidní důchod přiznán loni (v roce 2021), tak jste si letos o nic nežádala – maximálně mohla proběhnout kontrolní lékařská prohlídka (KLP) vyvolaná ze strany ČSSZ. Jestliže posudkový lékař omezí platnost posudku a např. za rok bude provedena další KLP, bude záležet na tom, zda dojde ke snížení stupně invalidity na II. nebo I. stupeň, nebo bude invalidita zcela oduznána.

Co je „nejvýhodnější“ nelze určit bez toho, abychom věděli, jak dlouho budete starobní důchod pobírat. Vysvětluji to v článku o návratnosti. Po případném snížení nebo oduznání invalidního důchodu samozřejmě nemusíte žádat o předčasný důchod – žádat i důchod je vaše právo, nikoliv povinnost.

Pokud by došlo k odejmutí invalidního důchodu a vy byste neměla zaměstnání, vychází podpora v nezaměstnanosti velmi nízká, takže předčasný důchod může být vhodné řešení. Záleží ale na konkrétních částkách, neexistuje univerzální řešení. Zatím ale z mého pohledu nemá smysl řešit různé varianty, když nevíte, zda vám invalidní důchod zůstane, bude snížen nebo odebrán.