Budu jako studentka pobírat nemocenskou?

Otázka:

Dobrý den, prosila bych o radu zda( jako letošní absolventka SŠ ), když jsem nyní vážně onemocněla ( a léčba bude minimálně půl roku + rehabilitace)a v srpnu ztratim status studentky, mám nárok na výplatu nemocenské? Mám od září být v pracovní neschopnosti? (dosud jsem jen studovala a nepracovala).Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu jako studentka pobírat nemocenskou?

Aby vám náležela nemocenská, musíte být nemocensky pojištěná, tj. vykonávat činnost zakládající účast na nemocenském pojištění (běžně např. zaměstnání – přesný výčet je uveden v § 5 zákona č. 187/2006 Sb.). Jako studentka nemocensky pojištěná nejste a ošetřující lékař vám ani nemůže vystavit klasickou “neschopenku”.

Otázka doplněna:

Asi jsem nenapsala svůj předchozí dotaz srozumitelně. (Je mi jasné, že dokud mám status studentky – v mém případě do 31.8.2020 mi nikdo PN nevystaví) Od 1.9.2020(kdy už budu mít po náročné operaci) pracovat ještě nebude pro mě reálné.Budu se registrovat na ÚP a OL mi řekla , že mi vystaví PN. Znamená to, že PN budu mít vystavenu, ale nemocenské dávky (dle vašeho odkazu ) nedostanu? Jako nemocná absolventka zůstanu fakticky zcela bez prostředků? Děkuji za vysvětlení

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Naopak, dotaz jste formulovala zcela jasně.

Jak jsem psal výše, “neschopenku” (rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti) mít jako osoba, která není nemocensky pojištěná, nemůžete, tj. lékařka vám ji ani nemůže vystavit. Pokud to udělá, OSSZ ji stejně stornuje.

Dokladem, který zřejmě myslí vaše ošetřující lékařka, je Potvrzení o dočasné neschopnosti uchazeče o zaměstnání plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání z důvodu nemoci nebo úrazu (informace má úřad práce zveřejněny zde). Je to pouze omluvenka pro úřad práce, která nezakládá nárok na žádné dávky nemocenského pojištění.