Bude vyšší invalidní důchod III. stupně nebo předčasný starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den
Můj odchod do důchodu by měl být 16.10.2023 ,jelikož jsem byl na operaci páteře , byla mi přiznána invalidita na 70%(3.stupeň) 30.8.2022.O důchod jsem požádal 12.11.2022 a to jak o invalidní důchod , tak i o předčasný k tomu dni 12.11.2022.Na OSSZ mi sdělili že si můžu zvolit výhodnější důchod ,teda který bude vyšší .Prosím o zhodnocení který pro mne bude výhodnější i pro pozdější dobu .Podmínky pro odchod do předčasného důchodu mám splněny. Hrubá mzda v posledním období se pohybovala okolo 40 000 – 45 000 Kč i v celém období byla nad průměrem , jelikož jsem pracoval v nepřetržitém provozu. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude vyšší invalidní důchod III. stupně nebo předčasný starobní důchod?

Nefunguje to úplně tak, že byste si vybíral, který důchod vám zůstane přiznán. Pokud k stejnému dni náleží dva důchodu (starobní – invalidní), je vyplácen pouze jeden z těchto důchodů a to ten vyšší – § 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Toto se děje automaticky bez ohledu na vaši vůli.

Vyšší v tomto případě bude určitě invalidní důchod, protože se v zásadě počítá stejně jako starobní důchod, ale na rozdíl od předčasného důchodu nebude pokrácený a bude vám zhodnocena tzv. dopočtená doba. Toto platí za všech okolností bez ohledu na vaše předešlé výdělky.