Bez náhradních dob znamená i s úřadem práce?

Otázka:

Otázka: Pro nárok na důchod po roce 2018, musíme mít dobu pojištění nejméně 35 let nebo aspoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob. Počítá se doba evidence na úřadu práce do 30 odpracovaných let?

Odpověď:

Bez náhradních dob znamená i s úřadem práce?

Doba evidence na úřadu práce je náhradní dobou pojištění, do doby pro nárok na starobní důchod „bez náhradních dob“ se tedy nepočítá. Bez náhradních dob zjednodušeně znamená „čistě odpracovaných“.

Otázka doplněna:

Dobry den pane Mariku,

Dekuji.

Muj pripad je nasledujici. Musim Vam rict ze docela „plavu“ v informacich. V cervnu 2014 jsem osobne byl na pobocce CSSZ na Praza 5, kde mne bylo zdeleno ze dobu studia se zapocita do nahradni doby pojisteni. Ja jsem o tom ani nevedel. Ted, kdyz chci pomalu pripravivat dokumentaci, stalo se ze jsem 3x po sobe na telefoni info lince CSSZ dostal tu informaci potvrzenu ale ted naposled pani mne tu informaci uplne vyvratila.

Takze, datum narozeni 6.10.1959, zenaty, mame syna dospeleho. Narodil jsem se v SFR Jugoslavii. V cervnu 1978 jsem radne ukoncil statni gymnazium, a v cervnu 1986 jsem dokoncil Strojarsku Fakultu (statni vysoka skola) a ziskal titul Ing. Od zari 1986 do zari 1987 jsem byl na vojenske sluzbe, a pak jsem ziskal zamestanani – snadno dolozitelne. Tam jsem pracoval do listopadu 1991, kdyz zacala valka a mobilizace na vojnu kam jsem nechtel, a tak jsem s manzelkou a synem utekli do Jizni Afriky a tam pracovali na cerno jen abychom udrzeli existanci. V roce 1992 jsme se prestehovali do CR. Na doporuceni znamych – take emigrantu, kvuli papirum jsem zalozil sro-cko, ale bohuzel nemeli jsme penize na to abychom platili pojisteni. Ziskal jsem prve zamestnani v roce 1995, ale zase, kvuli financni nouzi jsem pojisteni neplatil. Teprve od listopadu 1996 mam platby ktere jsou i evidovane v mem evidencnim liste. To znamena ze teprve pristy rok budu mit 20 let zamestnani v CR. V roce 2003 jsem ziskal Ceske obcanstvi.

Verte, s manzelkou se snazime porozumet co a jak, ale prece v odborny terminologii se tolik nevyzname.

Predem dekuji za radu.

Odpověď doplněna:

Zkusím to vzít trochu obšírněji, abyste vše lépe pochopil. V první řadě je důležité umět rozlišovat dobu pojištění pro nárok na důchodu (budete potřebovat 35 let pojištění) a dobu pro výpočet důchodu – rozdíl je vysvětlen zde. Dále záleží na tom, zda jste byl pojištěn v zemi, se kterou má Česká republika uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení (jejich seznam je zde). Jugoslávie je z dnešního pohledu moc široký pojem (s některými zeměmi bývalé Jugoslávie smlouva uzavřená je a s některými nikoliv). Pokud byste byl pojištěn v zemi, se kterou má ČR uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení, k době pojištění v této zemi by se přihlíželo, ale pouze pro nárok na důchod (viz první odkaz). Samotný výpočet by byl proveden pouze za české doby. Smluvní země by vám zase mohla přiznat důchod za doby získané tam.

V případě, že by šlo o dobu získanou v nesmluvní cizině je situace jednodušší, ale pro vás značně horší – k době získané v dané zemi by se skutečně nepřihlíželo a potřebnou dobu je třeba získat v ČR (příp. i v jiné smluvní cizině).

K době studia v zahraničí před 1. 5. 1990 je možné přihlížet pouze u československých státních občanů, kteří byli k tomuto studia vysláni čs. státními orgány. To však nebyl váš případ.