Žena narozená 1964 – kdy by měla nárok na obnovu vdovského důchodu?

Otázka:

Dobrý den pane ” Maříku”. Sleduji důchodovou poradnu delší dobu a za všechny bych Vám chtěl poděkovat. Prosím o informaci. V případě mého úmrtí nebo manželky řekněme k dnešnímu datu vznikne manželce nebo mě nárok na opětovné přiznání vdovského/ vdoveckého důchodu ? Jsem narozen únor 1962 , manželka květen 1964 , dvě děti. Vím , že zde již podobný dotaz několikráte byl zodpovězen ale v tomto se opravdu ztrácím. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Žena narozená 1964 – kdy by měla nárok na obnovu vdovského důchodu?

Za jakých podmínek vzniká nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, příp. je vdovský důchod přiznán trvale, vysvětluji zde. Aby měla manželka nárok alespoň na opětovné přiznání vdovského důchodu, musela by do dvou let od předchozího zániku nároku na vdovský důchod buď dosáhnout svého důchodového věku, nebo věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození (v článku výše vysvětluji).

Svého důchodového věku dosáhne manželka v červenci 2028 a věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození dosáhne březnu 2025. Vdovský důchod se vyplácí jeden rok úmrtí manžela. Pokud tedy “proluka” nesmí být delší dvou let, můžete zemřít nejdříve v březnu 2022 (konkrétní datum záleží na datu narození manželky). Pak by měla manželka nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu v březnu 2025, protože po roce pobírání vdovského důchodu by po zániku nároku do března 2025 neuplynuly více než dva roky.

Pokud byste zemřel nyní, pobírala manželka vdovský důchod jeden rok po úmrtí a poté již ne (pokud by do dvou let nesplnila jinou z podmínek popsaných v článku výše).

Otázka doplněna:

Dobrý den. Děkuji za odpověď.
V opačném případě, kdyby zamřela manželka , budu mít nárok na opětovné trvalé přiznání vdoveckého důchodu já ?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Vy věku o čtyři roky nižšího, než je váš důchodový věk, dosáhnete v srpnu 2022. Nyní byste pobíral vdovecký důchod jeden rok a od srpna 2022 byste měl nárok na opětovné přiznání vdoveckého důchodu.