Zaměstnání na šachtě v letech 1976 až 1992 a odchod do důchodu

Otázka:

Dobrý den jsem ročník 1960
v roce1976 jsem nastoupil jako učeň hornického učiliště na šachtu a po vyučení jsem pracoval na šachtě až do 31. 7. 1992 kdy jsem odešel. Celou dobu jsem pracoval pro stejnou šachtu, pro kterou jsem byl vyučen, kde mám na výpisu potvrzeno celkem 4708 směn v 1AA kat. + v učení 282 směn v 1AA kat .+ 961 zaměst. + 205 směn v 1A kat. jaká se na mě vztahuje doba odchodu do důchodu. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání na šachtě v letech 1976 až 1992 a odchod do důchodu

V tomto případě se nesleduje počet směn – předpokládám, že údaje, o kterých píšete jsou spíše kalendářní dny zaměstnání v preferované kategorii. Pokud vaše zaměstnání neskončilo z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice, musíte mít pro snížení důchodového věku na 55 let odpracováno v I. AA kategorii 15 let, což podle všeho nemáte (získal jste zhruba 13,6 roku).

Dle mého názoru nemáte na snížení důchodového věku nárok, doporučuji však kontaktovat vaší OSSZ, která váš případ prověří.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
nejsou to kalendářní dny, ale odpracované směny. Mimoto jsem byl pro důl vyučen a to se dle nějakého zákona započítává taktéž. Fárali jsme i v učení a odváděli práci za kterou jsme pobírali plat. Dle mého názoru splňuji podmínku odpracování 3 200 směn. V té době jsem byl mlád a tak jsem chodil na směny jak podnik potřeboval. Např. pondělí ránní a noční, úterý odpolední, středa ranní noční, čtvrtek odpolední, pátek rano noc, sobota odpoledne a v neděli na noc a takhle jsem to střídal a to jsem pracoval v údernické četě! Tehdá to nebylo vyjímečné. Dnes by to nikdo nedělal. Já taky ne…. Proto mi na potvrzení píšou odpracované směny , ne kalendářní a v roce mám odpracováno víc směn, než je kalendářních dní!!! proto když vydělím směny počtem předpokládaných pracovních dnů tak mi vychází něco přes dvacet roků v 1AA kategorii. Proto jsem odešel ještě v průběhu roku 1992. Epozice se na mě ještě nevztahovala.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Počet kalendářních dní od 1. 9. 1976 do 31. 7. 1992 činí 5813. Pokud sečtu vámi uváděné směny, dojdu k číslu 6156. Mělo-li tomu tak skutečně být, musel byste odfárat každý den (včetně sobot, nedělí a svátků) nejméně jednu směnu, plus ještě navíc více než 300 dalších směn. Proto se mi to zdálo jako nereálné a počítal jsem s tím, že je jedná o dny. Nicméně to není pro náš případ důležité.

V době před 1. 1. 1993 není důležitý skutečný počet odfáraných směn. K počtu směn pro účely nařízení vlády č. 363/2009 Sb., o stanovení důchodového věku a přepočtu starobních důchodů některých horníků, kteří začali vykonávat své zaměstnání před rokem 1993, se dospěje tak, že se počet dní v I.AA (příp. v I.UA) kategorii přepočte koeficientem 0,6§ 1 písm. b) nařízení vlády č. 363/2009 Sb.. Výsledkem je počet směn, které budou pro výpočet hodnoceny. „Reálně“ odpracovaný počet směn se nesleduje.

Výše uvedené nařízení vlády požaduje 3300 směn (ne 3200) a podle výše uvedeného přepočtu tuto podmínku nesplňujete.