Žádost o předčasný důchod koncem roku 2020 při pobírání invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den,
maminka si pár dní zpátky žádala o předčasný starobní důchod (jde o 6 a půl měsíce dříve) doufaje, že lednová valorizace důchodů bude pro ni výhodnější (případně výsledná částka bude stejná), než čekat na řádný starobní důchod. Momentálně pobírá invalidní důchod. Na ossz se na to ještě ptala paní, co byla za přepážkou, a ta ji na to odpověděla něco ve smyslu, že tato výhoda se asi týká pouze toho, kdo do předčasného důchodu nastupuje z práce, nikoli toho, kdo o něj žádá z invalidního důchodu. Byla to prý nějaká mladá holka a na další otázky ohledně té valorizace a předčasného důchodu odpovídala se slovy: “Asi. Možná. Nevím.” Je tomu skutečně tak, že výši předčasného starobního důchodu ovlivňuje také pozice, ze které žadatel o důchod žádá (invalidní důchodce, zaměstnanec,…)?
Bylo by lepší pro maminku žádost zrušit a čekat na řádný důchod? Moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Žádost o předčasný důchod koncem roku 2020 při pobírání invalidního důchodu

Před koncem roku 2020 se díky výhodnějšímu výpočtu 2020 (po valorizaci) oproti výpočtu v roce 2021 hodně “dělala” tzv. výpočtová zamítačka, což je postup, kdy se požádá o předčasný starobní důchodu bez výplaty (nebo s odloženou výplatou) a další výdělečnou činností se odmaže krácení předčasného důchodu a získala další doba pojištění (vysvětloval jsem např. zde). Tento postup je ale skutečně možný pouze u osob, které jsou výdělečně činné (např. zaměstnanci, OSVČ apod.) a vaší maminky se týkat nemůže.

Vzhledem k tomu, že výpočet roku 2020 je po valorizaci skutečně výrazně výhodnější než v roce 2021, může být i přes krácení předčasného důchodu postup zvolený vaší maminkou v pořádku.

Nyní nemá smysl brát žádost o předčasný důchod zpět. Počkejte na rozhodnutí ČSSZ o přiznání předčasného důchodu – pokud mi ho pošlete, celkem snadno z něj zjistím, jaká by byla výše starobního důchodu v roce 2021. Obě částky pak můžete porovnat a pokud by byl starobní důchod výhodnější, je možné vzít žádost o předčasný důchod do 30 dnů od obdržení rozhodnutí zpět a znovu si požádat o starobní důchod.