Výpočtová zamítačka a hornický důchod

Otázka:

Dobrý den , mám dotaz ohledně výpočtové zamítačky – v příštím roce tedy 2023 mě vzniká nárok na předčasný tzv.hornický důchod v 55 letech.
Přesněji k červnu 2023 a můj dotaz zní jestli pro mě má smysl si požádat o předčasný důchod k 30.12.2022 s výplatou od pozdějšího termínu od 1.6.2023?
Nebo to není možné a nebo se hornické důchody řídí jiným specifickým výpočtem ?
Děkuji za odpověď ,s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočtová zamítačka a hornický důchod

Tzv. hornický výpočet starobního důchodu (popsaný v článku o kategoriích) se provádí tak, že se spočítá důchod fiktivně k 31. 12. 1995 a následně se provedou všechny valorizace, které po tomto datu následovaly. Tento princip zajišťuje, že všichni horníci, kterým procentní výměra důchodu vyšla vyšší než 5 100 Kč (tj. opravdu prakticky všichni), mají důchod spočítaný tímto způsobem stejný. Je pak i jedno, v jakém roce je důchod přiznáván. Z toho vyplývá, že pro tento druh výpočtu není třeba výpočtovou zamítačku provádět.

I horníkům se provádí klasický výpočet, který se s výše popsaným srovnává a přizná se výhodnější varianta. U tohoto „klasického“ výpočtu odložená výplata smysl má. Záleží na tom, co pro vás bude výhodnější.