Ve výpisu důchodového pojištění je uvedena za 2020 jen náhradní doba

Otázka:

Dobrý den, od 31.12.2019 do 23.12.2020 (359 dnů) jsem měl po onemocnění přiznaný invalidní důchod 3.stupně, který mi byl poté změněn na inv. důchod 1. st. Protože jsem nechtěl přijít o zaměstnání po uzdravení, tak se zaměstnavatelem jsem se dohodl, že budu od 2/2020 pokračovat na zkrácený úvazek pomocí práce z domu. Za 2020 jsem tedy dostal za splněné úkoly z předchozích období odměny, které by měly vliv na budoucí výpočet starobního důchodu. Ve výpisu důchodového pojištění je uvedena za 2020 jen náhradní doba a tedy výdělek v tomto roce mi do vyměřovacího základu není započítán (přestože dle evidenčního listu byly odvody na zdrav. a soc.).
Mohu si zažádat o to, aby se mi rok 2020 nepočítal jako náhr. doba, ale počítal se mi výdělek do vyměřovacího základu, tedy to co je pro mne výhodnější ?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ve výpisu důchodového pojištění je uvedena za 2020 jen náhradní doba

Pokud jako „výpis dob důchodového pojištění“ označujete Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), pak na něm jsou uvedeny doby a vyměřovací základy, které má ČSSZ ve své evidenci. Vámi zmiňovaný ELDP tedy nemusí být v evidenci ČSSZ, příp. v evidenci nebyl v době vyhotovení IOLDP.

Při výpočtu důchodu se hodnotí ta doba, která se je pro žadatele výhodnější – § 14 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Vzhledem k tomu, že doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je náhradní dobou pojištění, která se hodnotí pouze v rozsahu 80 %, bude se při výpočtu doby pojištění přihlížet k době pojištění získané zaměstnáním, které se hodnotí plně (na 100 %).

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Rozhodně není pravdou, že by při výpočtu důchodu měl být výhodnější vyměřovací základ oproti vyloučené době. Navíc vzhledem k STOP OVZ výpočtu (vysvětluji v článku výše) je stejně výrazně pravděpodobnější, že další vyměřovací základy (výdělky) a vyloučené doby získané po přiznání invalidního důchodu stejně výši starobního důchodu neovlivní.

Příp. dotaz doplňte, protože si nejsem zcela jistý, zda si rozumíme.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
pro doplnění uvádím, že se mi jedná o vyměřovací základ pro budoucí výpočet starobního důchodu. Rok 2020 mám veden jako náhradní dobu, protože jsem měl po nemoci přiznán invalidní důchod 3 stupně. Ale tento rok jsem i pracoval dále na zkrácený úvazek z domu a v tomto roce jsem měl výdělek (mzdu) vyšší než v předchozích letech (průběžné odměny za splněné dlouhodobé cíle). Proto mi přišlo výhodnější nechat si započítat tento výdělek (zvýší mi průměr při výpočtu starobního důchodu) než využít náhradní doby. Je moje úvaha správná ?

Děkuji za odpověď

Dobrý den pane Maříku,
omlouvám se, ale ještě bych doplnil jedu informaci – do starobního důchodu bych měl jít za 7 let a moje současná zdravotní situace se celkem zlepšuje, takže asi předpokládám, že mi výhledově bude invalidní důchod 1. st odebrán a pak nastane ta varianta, kdy se bude (nebude) přihlížet k invalidnímu důchodu v minulosti při výpočtu starobního důchodu.
Také jsem řešil situaci, kdy jsem byl v minulosti 3 měsíce v pracovní neschopnosti a předpokládal jsem, že tato doba bude počítána jako náhradní doba. Z IOLDP jsem zjistil, že je mi tato doba počítána jako kdybych pracoval, protože mám od firmy přidělené služební auto (také k soukromému používání) a díky tomu, přestože jsem bral pouze nemocenskou dávku, jsem měl 1% z pořizovací ceny auta veden jako příjem v IOLDP, který což mi naopak průměr zřejmě snižuje. Proto tam chci naopak pro lepší vyměřovací základ požádat, aby mi tato doba byla vedena jako náhradní doba.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, vaše úvaha nemusí být správná. Při výpočtu důchodu se hodnotí vyměřovací základy a vyloučené doby z tzv. rozhodného období, tj. až z roku 1986 a to, že jste měl nyní vyšší výdělek nemusí znamenat, že si jím nesnižujete průměr z výdělků z (daleké) minulosti. Staré výdělky se zvyšují (přepočítávají na současnou hodnotu peněz) pomocí koeficientů a nehodnotí se tedy nominální výše výdělku, ale takto přepočtená částka.

STOP OVZ výpočet se provádí, i když už invalidní důchod není v době výpočtu starobního důchodu přiznán.

Pletete si vyloučenou dobu a náhradní dobu. Jde o zcela odlišné pojmy, které nelze takto zaměňovat. Na IOLDP jsou doby pojištění, náhradní doby pojištění, vyměřovací základy (výdělky) a vyloučené doby, které má ČSSZ v evidenci. Není tam uvedeno co a jak bude hodnoceno při výpočtu důchodu. Obecně má vyměřovací základ přednost před vyloučenou dobou (při souběhu se hodnotí vyměřovací základ). Pokud chcete místo vyměřovacích základů zhodnotit vyloučenou dobu, musíte o to požádat při žádosti o důchod, příp. nejpozději do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu – § 86 odst. 5 zákona č. 582/1991 Sb..