Uvádí se, že je výhodné pracovat nad nárok, pokud budu čerpat důchod alespoň 10 let

Otázka:

Vážený pane Maříku,

děkuji Vám za odpověď.

Uvádí se, že je výhodné pracovat “nad nárok” (tedy na procenta), pokud budu čerpat důchod (do svého úmrtí) alespoň 10 let. Tomu ale nerozumím.

Pokud bych měl při začátku čerpání důchodu hned po dosažení důchodového věku důchod 20000 Kč/měs. a zemřel bych za 20 let, tak bych za 20 let dostal 4,8 mil. Kč (zanedbám valorizace). Pokud bych pracoval 5 roků nad nárok, důchod bych si zvýšil o 30% (1,5% za 90 dnů), takže po 5 letech bych dostával 26000 Kč/měs. a za celých 15 roků bych dostal jen 4,68 mil. Kč (opět zanedbám valorizace, protože nelze vědět, jaká bude inflace). Pokud bych pracoval dokonce 10 roků nad nárok, důchod bych si zvýšil o 60%, takže po deseti letech bych dostával 32000 Kč/měs. a za 10 let pobírání tohoto důchodu bych obdržel pouze 3,84 mil. Kč (bez valorizace). Je to prosím správný výpočet nebo jsem něco podstatného zanedbal? Není podstata v tom , že se důchod navyšuje za každých 90 dnů o 1,5% formou složeného úročení, takže např. za 5 roků práce nad nárok bych měl váce ne o 30%, ale o 1,3468 – ale ani to není o mnoho lepší. A zvyšuje se o 1,5% za 90 dnů celý důchod nebo jen některé jeho složky?

Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Uvádí se, že je výhodné pracovat nad nárok, pokud budu čerpat důchod alespoň 10 let

Otázce práce na procenta se věnuji v tomto článku, “návratnosti” pak zde.

Složené úročení s výpočtem starobního důchodu nesouvisí. Ve výpočtu máte dvě chyby. Zvýšení 1,5 % za každých 90 dní se nepočítá z výše důchodu, ale výpočtového základu, což je číslo získané v průběhu výpočtu důchodu a 1,5 % z něj je vyšší částka, než se kterou počítáte. Dále je důležité brát v potaz, že výpočet důchodu se každý rok mění a v drtivé většině případů k lepšímu. Výpočty po pěti letech bývají často nesrovnatelné.