Úřednice mi sdělila, že mám nastoupit raději hned, protože důchod bude valorizován

Otázka:

Dobrý den pane Maříku.
Již jednou jsem se na Vás obrátila s dotazem ohledně předdůchodu.děkuji za rychlou a jasnou odpověď.
V současné době však odchod do předčasného důchodu chci řešit trochu jinak.
Mohla bych odejít nejdříve 27.6.2022 což jsem si nechala na ČSSZ vypočítat( tedy zažádala jsem o výpočet bez výplaty s odůvodněním.že nastoupit nechci.jen chci znát přesnou částku..jsem na UP a pobírám do prosince 2022 podporu v nezaměstnanosti)..
Do předčasného důchodu bych nastoupila tedy až v prosinci 2022.
Úřednice mi zdělila.že mám nastoupit raději hned.( Tedy toho 27.6.2022).že důchod bude valorizovám.a že bude vyšší.než výpočet.který udělají k prosinci 2022.
Jsem z toho …jelen..
Děkuji za případné vysvětlení

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Úřednice mi sdělila, že mám nastoupit raději hned, protože důchod bude valorizován

Vámi zvolený postup určitě není vhodný. Ne ale z důvodu, který jste se dozvěděla na OSSZ, ale proto, že jste nyní v evidenci na úřadu práce, což je náhradní doba pojištění, kterou si nesnížíte krácení předčasného důchodu, který je již přiznaný, i když bez výplaty. Pokud byste si nechala předčasný důchod přiznaný k 27. 6. 2022 s tím, že si necháte uvolnit výplatu důchodu od prosince 2022, bude výše důchodu stále stejná, „pouze“ se provedou valorizace (o mimořádné valorizace budou zvýšeny všechny důchody přiznané do konce roku 2022). Připravíte se ale o dobu pojištění od přiznání důchodu do dne uvolnění výplaty, díky které můžete získat další celý rok doby pojištění a neodmažou se vám krácení (bude pro vás stále platit krácení k 27. 6. 2022).

Žádost o důchod můžete vzít zpět do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu. Velmi vám doporučuji tak učinit. Pokud si poté požádáte o předčasný starobní důchod s datem přiznání k prosinci 2022, získáte další dobu pojištění (možná tak získáte další rok doby pojištění), snížíte si krácení předčasného důchodu a budete mít nárok na obě letošní mimořádné valorizace (§ 1 odst. 2 nařízení vlády č. 136/2022 Sb.). Předčasný starobní důchod pak bude vyšší než důchod přiznaný v červnu 2022.

Otázka doplněna:

Doplňující otázka k příspěvku….Úřednice mi poradila…..
Dobrý den pane Mařík…ano takto jsem chtěla situaci řešit.jen jsem se správně nevyjádřila s odchodem do předčasného důchodu v prosinci 2022( že budu o něj znova žádat .tedy žádost v červnu.pro mě pouze informativní ve stanovené lhůtě 30 dnů zamítnu.
A teď mě zajímá.že úřednice mi také zdělila že pokud bych žádala o předčasný důchod až v roce 2023. třeba v lednu.že by mohl být opět menší .než letos v prosinci 2022
Děkuji za doplňující odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Srovnání výpočtů důchodů v roce 2022 a v roce 2023 bude možné nejdříve na konci září 2022. Poté jako každoročně vydám článek, kde oba výpočty porovnám. Vzhledem k velkým valorizacím se ale nedá předpokládat, že by byl výpočet roku 2023 lepší.

Jen doplním, že vy nic zamítat nemůžete, musíte vzít svoji žádost zpět. Z tohoto „žádání na zkoušku“ budou mít jistě na ČSSZ radost.